КАД ЗГЛОБОВИ БОЛЕ: Артроскопијом и дијагностика и терапија

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

25. 06. 2023. у 10:50

КЛАСИЧНА хирургија која подразумева велики рез на кожи, значајан губитак крви и ризик од инфекција се и у ортопедији све чешће замењује мање инвазивним методама.

КАД ЗГЛОБОВИ БОЛЕ: Артроскопијом и дијагностика и терапија

Фото Shutterstock

Ортопеди сада помоћу мале камере и других инструмената могу кроз минималан рез да уђу у унутрашњост зглоба, да прецизно детектују проблем и да га ефикасно реше. Ова метода назива се артроксопија, а њоме могу да се лече готово сви зглобови. У интервјуу за "Новости" др Миодраг Глишић, ортопед каже да је артроскопија највећи напредак у ортопедској хирургији 20. века:

- Почела је да се примењује као дијагностичка процедура, јер је дозвољавала да се директно визуелизују зглобне структуре. Са развојем артроскопије расла су наша сазнања о обољењима зглобова. Упоредо су се развијале и друге дијагностичке методе, пре свега нуклеарна магнетна резонанца. Данас је артроскопије терапијска метода која даје добар увид у оштећење зглоба и омогућује хируршко решавање проблема.

*  Како се изводи артроскопија?

- Метода се заснива на увођењу камере преко радног канала унутар зглоба како би се визуелизовала унутрашњост. Поступак се изводи у блок или општој анестезији и јако је комфоран за пацијента, а лекару пружа много информација и праву слику о стању испитиваног зглоба. У артроскопији се користе мањи хируршки инструменти који се уводе у зглоб кроз један или више додатних малих резова на кожи. Алтернатива оваквом приступу је класична отворена хирургија зглоба са широким приступима, која је често доводила до компликација у смислу већег губитка крви, дужег постоперативног опоравка, већих постоперативних болова, већег ризика од инфекције и ограничења покрета.

* Има ли још неких бенефита од примене ове методе?

- Предност артроскопске хирургије у односу на класичну методу приступа је у томе што је мање инвазивна, током поступка наноси мању штету везивном ткиву, а обезбеђује бољу видљивост унутрашњости зглоба. Као резултат тога код пацијента након артроскопског третмана брже зарастају оперативне ране, брже се рехабилитују и раније враћају у нормалну радну активност. Због своје минималне инвазивности неке артроскопске интервенције се могу радити и као једнодневна хирургија или чак и амбулантно.

Усавршавање технике и апарата

* Од када се примењује артроскопија?

- Дански хирург и радиолог Северин Нордентофт 1912. године, у Берлину, представио је рад на Конгресу Немачког друштва за хирургију, у којем је предложио употребу ендоскопа у дијагностици повреде менискуса колена. Ову технику је назвао артроскопија. Шест година касније, 1918. године, јапански хирург Такаги урадио је прву артроскопију зглоба колена на кадаверу користећи до тада познат инструмет цистоскоп (коришћен у урологији). Како је имао техничких потешкоћа, наставио је да даље усавршава инструмент тако да 1920. год. он представља први ендоскоп за гледање зглоба (артроскоп). Њих двојица се сматрају оснивачем артроскопске хирургије.

* Која стања могу да се утврде помоћу артроксопије, а која могу да се лече?

- Развојем оперативне технике и пратећих инструмената, саме индикације за третман су се прошириле. Повреде, нарочито оне код спортиста за које је то раније представљало завршетак каријере, сада се могу решити артроскопском интервенцијом која омогућавају пацијентима да се врате у пуну функцију. Треба истаћи да је она резервисана за повреде мекоткивних структура зглоба, решавање зглобних нестабилности, мањих оштећења зглобне површине, слободних зглобних тела и увећање синовије зглоба. Таква стања могу да доведу до даљег оштећења и пропадања зглоба - артрозе. Завршна фаза дегенеративног пропадања зглоба се не може лечити овом методом већ захтева замену зглоба - ендопротезу.

Privatna arhiva

др Миодраг Глишић

* Колико је артроскопија ефикасна и да ли може да се примењује на свим зглобовима?

- Отворена хирургија неких зглобних оштећења се практично данас не ради захваљујући развоју артроскопије. Један од примера је повреда менискуса колена. Отворена менисцектомија - уклањење повређенг менискуса се данас више не ради. Развој артроскопске хирурије је драстично утицао на став по питању менискуса колена. Једно време се радила парцијална менисцектомија, односно уклањање само оштећеног дела менискуса, да би се данас тежило ка чувању меснискуса, тачније шивењу раскида или чак и трансплантацији менискуса. Циљ артроскопске хирургије је да се реши проблем у зглобу и зглоб сачува од даљег оштећење и убрзаног пропадања. Данас се артроскопска хирургија ради код свих већих зглобова на људском телу и постала је златни стандард у хирургији: колена, рамена, скочног зглоба и лакта. Користи се и у хирургији кука, ручног зглоба, кичме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве