ДО НОВОГ ЛЕКА САМО КРОЗ КЛИНИЧКУ СТУДИЈУ: Многим болесницима нису доступне најсавременије терапије

И. К.

29. 10. 2022. у 10:50

НАЈСАВРЕМЕНИЈИ лекови за системске болести везивног ткива као што су системски еритемски лупус, системска склероза, системски васкулитиси,као и за тешке форме Сјогреновог синдрома нису на позитивној листи у Србији, а једини начин да их пацијенти добију је да се укључе у клиничке студије.

ДО НОВОГ ЛЕКА САМО КРОЗ КЛИНИЧКУ СТУДИЈУ: Многим болесницима нису доступне најсавременије терапије

Фото: Shutterstock

Примаријус др Мирјана Лапчевић, председник Удружења оболелих од реуматских болести, каже да ни за тај начин обезбеђивања најсавременије терапије могућности нису баш велике:

- Уз ограничену доступност иновативне терапије оболелима од артритиса, приметно је и смањено интересовање фармацеутских компанија за пласирање клиничких истраживања која доносе иновативне лекове - каже др Лапчевић. - Зато нам је циљ да едукујемо пацијенте да, када им се укаже прилика, буду партнери у клиничким истраживањима, да тако едукују и мотивишу и друге оболеле да се укључе у њих, а кроз лично искуство у болести истовремено помогну реуматолозима који спроводе истраживања.

Ову кампању подржало је и Удружење реуматолога Србије, као и Удружење медицинских сестара, техничара и физиотерапеута Србије у реуматологији.

- Да би били партнери у лечењу пацијенти се континуирано морају едуковати о самозаштити и самопомоћи, као и о значају стриктног поштовања савета лекара и промени животног стила - каже доцент др Предраг Остојић, председник Удружења реуматолога Србије. - То ће помоћи да оболели активно учествују у лечењу.

Доктор Остојић је нагласио да успешност лечења директно зависи од свих у "ланцу": раног постављања дијагнозе артритиса, обезбеђивања савремене терапије, и од тога колико се пацијент придржава савета лекара, колико верује лекару, леку...

НЕФАРМАКОЛОШКО ЛЕЧЕЊЕ

НИЈЕДАН лек, ниједан лекар не може успешно да лечи оболелог од хроничних артритиса уколико он сам не учествује активно у свом лечењу.

- И нефармаколошко лечење је врло значајно за оболеле од реуматских болести - каже др Лапчевић. - То подразумева живот без цигарета, избегавање стреса, инфекција, правилну исхрану, редован сан и поподневни одмор, као и свакодневно вежбање.

Фармацеут Весна Вуковић, из Републичког фонда за здравствено осигурање, рекла је да држава Србија улаже огромне напоре да свим оболелима омогући најсавременије медикаменте и друге терапије.

- Први иновативни лек додат на позитивну листу, који се није односио на малигне болести, био је медикамент за лечење оболелих од реуматских болести - подсетила је Вуковићева. - Циљ државе сада је да спроведе децентрализацију дистрибуције иновативних лекова, тако да они могу да буду доступни и по регионалним и локалним болницама.

Снабдевање иновативним лековима тренутно се обезбеђује у девет здравствених установа, што има за последицу то да многи пацијенти дуго путују да би преузели терапију.

БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду