ИНТЕРВЈУ Доктор Стојан Перић, неуролог УКЦС: Оштећене нерве ни најновији лекови не могу увек да поправе

И. Ковачић

10. 06. 2022. у 10:00

У СРБИЈИ око 700.000 људи пати од неуропатског бола, а међу њима је највише оних код којих је то последица дијабетеса и можданог удара. Није мали број ни оних код којих су болна оштећења нерава настала услед синдрома карпалног тунела, лупуса, злоупотребе алкохола, дегенеративних промена на кичми, повреда кичмене мождине, мултипле склерозе или Паркинсонове болести. За ублажавање бола се користе специфични лекови, али код одређеног броја пацијената они немају ефекта, па се морају применити и друге, нефармаколошке методе. Понекад су и оне без успеха.

ИНТЕРВЈУ Доктор Стојан Перић, неуролог УКЦС: Оштећене нерве ни најновији лекови не могу увек да поправе

Privatna arhiva

У интервјуу, за "Новости", др Стојан Перић, неуролог Универзитетског клиничког центра Србије каже да ми имамо и стару и савремену терапију за лечење неуропатског бола:

- За лечење неуропатског бола користимо лекове који блокирају окидање болних импулса на самом нерву, какав је, рецимо, карбамазепин. Ради се о старом леку, који може имати и значајна нежељена дејства. У новије лекове спадају габапентиноиди (прегабалин и габапентин), који затварају "капију" која пропушта болни сигнал из кичмене мождине ка мозгу. Следећа група су лекови који инхибишу ову исту капију десцедентно, односно одозго. То су лекови из групе антидепресива, и то трициклични антидепресиви попут амитриптилина, и селективни инхибитори преузимања серотонина и норадреналина, попут дулоксетина и венлафаксина.

Које су још терапијске опције доступне?

- Опиоидни аналгетици су следећа значајна група лекова за неуропатски бол. Ту спада трамадол, који је стари лек, и тапентадол, који је нови лек и има мање нежељених дејстава. Новији молекули су на нивоу клиничког истраживања и још нису одобрени од стране регулаторних агенција. Постоје и локални лекови у виду кремова и гелова, рецимо капсаицин и лидокаин.

Осим лековима, како још може да се лечи неуропатски бол?

- Поред фармаколошке терапије, за лечење неуропатског бола може се покушати са нефармаколошком неинвазивном терапијом, у коју спадају различите методе физикалне терапије, акупунктура, когнитивна и бихевиорална терапија, релаксациона и окупациона терапија. Постоје и хируршке процедуре, које се примењују ако лекови и нефармаколошка терапија нису од помоћи. Ту спада блокада нерва, неуролиза, стимулациони уређаји, медицинске пумпе и слично.

Шта са пацијентима који немају добар одговор на прописану терапију?

- Уколико одговор на примену једног лека није потпун уз пуну дозу лека и довољно трајање терапије, вреди покушати с комбинацијом лекова различитог механизма дејства (рецимо прегабалин и дулоксетин). Уколико ово није од помоћи, може се покушати с нефармаколошким неинвазивним или интервентним процедурама или студијским лековима. И поред свих терапијских могућности, један део пацијената и даље остаје неизлечен и неуропатски бол значајно утиче на њихово функционисање и квалитет живота.

Колико је у елиминисању неуропатског бола ефикасна блокада нерва и која су њена нежељена дејства?

- Блокада нерва се не разматра код полинеуропатија, већ код радикулопатија и мононеуропатија. Контроверзни су ставови о локалној блокади нервног корена и нерва у лечењу неуропатског бола. Нема добро дизајнираних студија, које показују јасну ефикасност овог приступа у лечењу. С друге стране, пракса показује да поједини пацијенти могу имати пролазну корист од ове методе. Ипак, постоје и потенцијална нежељена дејства ове терапије. Сматра се да локална апликација лека може довести до лезије нерва и његове фиброзе, што касније може отежати хируршку интервенцију уколико буде потребна.

По чему се неуропатски бол разликује од бола код повреде или бола упаљеног зглоба?

- Класични или ноцицептивни бол настаје када постоји надражај рецептора за бол неком потенцијално опасном спољашњом дражи, рецимо механичком повредом, топлотом и слично. За ову врсту бола помажу стандардни аналгетици попут парацетамола, метамизола и нестероидних антиинфламаторних лекова, као што су ибупрофен и диклофенак. За разлику од класичног, упални или инфламаторни бол настаје дражењем ноцицептора од стране инфламаторних медијатора - цитокина, леукотриена. Типичан пример инфламаторног бола је бол код реуматоидног артритиса. За ову врсту бола помажу нестероидни антиинфламаторни лекови и кортикостероиди. Код неуропатског бола нема надражаја рецептора за бол. Неуропатски бол се јавља као последица оштећења периферног или централног соматосензорног система, било где од нервних завршетака до мождане коре. Зато су за лечење овог бола потребни специфични лекови.

Колико често је неуропатски бол последица дијабетеса, а колико можданог удара?

- Око 50 одсто пацијената с дијабетесом има дијабетесну полинеуропатију. Учесталост полинеуропатије износи око 10 одсто код пацијената с новодијагностикованим дијабетесом до 70 одсто након 15 година трајања ове болести. Међу пацијентима с дијабетесном неуропатијом, половина има неуропатски бол. С друге стране, учесталост неуропатског бола код пацијената који су преживели мождани удар износи 10 до 15 процената. Ипак, апсолутни број ових пацијената није мали, јер је мождани удар честа болест. При томе, неуропатски бол се јавља код пацијената који су имали стратешке мождане ударе који захватају значајне сензорне центре, укључујући таламус, паријетални режањ мозга и латерални део продужене мождине.

Пратилац системских болести

Која још стања узрокују неуропатски бол?

- Поред поменуте дијабетесне полинеуропатије, алкохолна полинеуропатија је веома честа и даје неуропатски бол. Захваћеност појединачних нерава, односно мононеуропатија, такође, може бити болна и типичан пример овакве неуропатије је синдром карпалног тунела. Код системских болести везивног ткива, као што је лупус, јавља се мононеуритис мултиплекс код ког је асиметрично захваћен већи број нерава и типично се испољава неуропатским болом уз губитак сензибилитета и слабости. Захваћеност нервних коренова, односно радикулопатија је веома чест узрок неуропатског бола. Бол се овде јавља због притиска дискуса на нервни корен и због дегенеративних процеса на кичми. Око трећине пацијената с хроничним лумбалним болним синдромом, који је иначе веома чест, има неуропатски бол. Централни узроци неуропатског бола, поред горе поменутог можданог удара су мултипла склероза, Паркинсонова болест, повреде кичмене мождине и слично.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (0)

ОВО НИЈЕ ЛЕТОВАЛИШТЕ НЕГО РАЈ НА ЗЕМЉИ! Одлично је за породицу, а за децу је смештај гратис