КАЛЦИЈУМ И ПОРЕД КАМЕНА У БУБРЕГУ: Упозорења стручњака на заблуде о исхрани

И. Ковачић

10. 04. 2022. у 09:50

УКОЛИКО вам је лекар напоменуо да због камена у бубрегу смањите унос млечних производа зато што су богати калцијумом, дефенитивно је погрешио.

КАЛЦИЈУМ И ПОРЕД КАМЕНА У БУБРЕГУ: Упозорења стручњака на заблуде о исхрани

Фото: Free Images Pixabay

Истраживања спроведена у последњих пет година показују да више калцијума у исхрани смањује ризик од камена у бубрегу, а не обрнуто.

У интервјуу за "Новости", др Татјана Мраовић, дијетолог, каже да је за разумевање утицаја калцијума на стварање камена у бубрегу кључно како се он излучује, а не како се уноси у организам:

- Превише кухињске соли која пролази кроз бубреге доноси више калцијума у урин и то повећава ризик за настанак камена, а не калцијум унет исхраном. То је разлог због којег недовољно стручни савети о исхрани могу да буду контрапродуктивни. Наиме, немасни млечни производи садрже доста калцијума, али смањују ризик од камена. Дакле, калцијум у исхрани је битан и генерално смањује ризик од камена.

* Важи ли то и за суплементе калцијума?

- Не. Они који узимају суплементе калцијума греше, јер калцијум у пилули повећава ризик од бубрежне калкулозе. Испитивања су недвосмислено показала да смањени унос протеина животињског порекла, заједно са већим свакодневним уносом калцијума и мањим уносом кухињске соли, има утицај на смањење ризика од поновне појаве камена.

* Колико правилна исхрана уопште може да помогне да се не створи камен у бубрегу?

Др Татјана Мраовић, Фото Приватна архива

 

- Правилна исхрана је благородна превенција многих болести, па и проблема са настанком камена у бубрезима. Зато је важно да се зна да су бубрежне калкулозе најчешће последица трпезе која је богата рафинисаним шећером, сољу и протеинима животињског порекла.

* Ако избегавамо шећер, со, животињске протеине, да ли је то довољно да се не створи камен у бубрегу?

- Није, најчешћи разлог за настанак камења у бубрезима је дехидратација. О томе сведочи и чињеница да је ово стање учесталије код становника топлијих крајева, јер је код њих чешћа дехидратација, због чега имају повећану концентрацију минерала у мокраћи. Свему овоме требало би додати и податке да око 10 одсто људи добије барем један камен током живота, а многи од њих већ у средњим двадесетим. При томе, ако сте једном добили камен, то повећава ризик од новог за најмање 50 одсто.

* Зашто превише меса не прија бубрезима?

- Животињски протеини чешће доводе до појаве калкулоза од протеина биљног порекла, јер имају већи садржај сумпора, а самим тим производе више киселине. Зато ће смањени унос протеина животињског порекла довести до позитивних промена урина. Међутим, у опбсервационим студијама, показало се да је исхрана богата протеинима животињског порекла фактор ризика за појаву камена у бубрезима код мушкараца, али не и код жена.

* Која су онда правила у исхрани која спречава бубрежну калкулозу?

- Доктор Вилијам Хејли, нефролог са Клинике Мејо у Џексонвилу, као кључно правило препоручује узимање два литра течности дневно, не рачунајући кафу. Најбоље је да се пије вода, а посебно истиче да је "излаз" важнији од "уноса". Дакле, дневно би требало да се избаци око 2,5 литара урина. Пуна бешика обично садржи око пола литра мокраће. Уколико не уринирате на сваких неколико сати, онда је то сигуран знак да не уносите довољно течности.

* Шта да раде они који нису баш склони толиком уносу воде?

- Онда је мало теже одговорити на питање коју врсту течности би требало узимати. Јер, примера ради, ледени чај може да изазове настанак најчешћег типа камена у бубрегу, калцијум-оксалата, нарочито црни чај, јер обилује оксалатима. Добар напитак је лимунада, јер лимунска киселина спречава настанак кристала у мокраћи. Али, никако лимунада заслађена рафинисаним шећером.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

* А када је реч о храни, шта се саветује?

- Када је храна у питању, настанак камења увек је збир неколико фактора. Зато је анализа урина најбољи почетак сваког новог режима исхране, јер урин може да покаже који минерали су повишени и коју храну би требало избегавати. Код оксалатних каменаца потребно је смањити узимање намирница које садрже калцијум-оксалат. То су спанаћ, грашак, јагоде, слатка црвена паприка, целер, грожђе, чоколада, црни чај, цвекла, краставац, грејпфрут, першун, коштуничаво воће. Уколико неко пати од камена од мокраћне киселине, потребно је смањити унос намирница које садрже пурини. То су риба, шкољке, црвено месо, интегралне житарице, пасуљ, карфиол, грашак, спанаћ.

* Колико је кухињске соли дозвољено?

- На повећање оксалата у мокраћи јако утиче кухињска со (на тријум-хлорид) и ови пацијенти не би смели да узимају више од три грама соли на дан. Такође, требало би да се избегава и масна храна, а предност да оној која обилује дијеталним влакнима.

* Који се витамини и минерали препоручују?

- Минерал калијум, ког има доста у воћу и поврћу, помаже у превенцији формирања бубрежног камена. Битан је и магнезијум, јер може да помогне растварању калкулоза мање величине пре него што оне постану велики проблем. У том случају, потребно је да се уноси око 300 мг магнезијума дневно. Витамин Б6 има двоструко корисно деловање, јер делује као природни диуретик, а такође помаже разлагању камена. Дневно би га требало уносити око 10 милиграма. Синтетисани витамин Ц требало би избегавати, будући да од њега у организму настаје оксалат, али само ако је дневна доза већа од шест грама.

Фото Схуттерстоцк

Опрезно и са витамином Д

* Осим суплемената на бази калцијума и витамина Ц, шта би још требало да се избегава?

- На повећање нивоа калцијум-оксалата у мокраћи, а тиме и стварање услова за настанак камена утиче потенцијално и витамин Д, који се сада у време пандемије масовно пије. Он се депонује у масним ткивима, због чега може доћи до предозирања, па би га требало узимати уз консултацију са стручњаком из те области.

БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)