ОД БОЛА, ДО СТЕРИЛИТЕТА: Жене које би да роде морају да пазе - ендометриоза је подмукла и касно се открива

И. Ковачић

08. 02. 2022. у 09:45

УЗРОК хроничног бола у малој карлици у чак 70 одсто случајева је ендометриоза. Код сваке седме жене ово обољење доводи до стварања туморског чвора у зиду црева што знатно отежава варење.

ОД БОЛА, ДО СТЕРИЛИТЕТА: Жене које би да роде морају да пазе - ендометриоза је подмукла и касно се открива

Фото: Depositphotos

Скоро половина пацијенткиња са овом дијагнозом суочава се и са проблемом неплодности. Невоља је што је ендометриоза у почетку често асимптоматска, неретко се установи у поодмаклом стадијуму, када се и доказује и лечи само оперативно.

У интервјуу за "Новости" професор др Снежана Видаковић, гинеколог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да је дијагностика отежана уколико нема ултразвучно видљивих ендометриотичних ("чоколадних") циста на јајницима, јер ултразвук и друге "имиџинг" методе не препознају површна ендометриотична жаришта:

- Повећање туморског маркера за јајник ЦА 125 показује блаже повећање код пацијенткиња са ендометриозом, али, с обзиром на то да је ово повећање присутно и у другим болестима јајника, оно није уско карактеристично за ендометриозу.

* Како се онда поставља дијагноза ендометриозе?

- Дијагноза ендометриозе подразумева директан увид у промене у трбуху. Дакле, дијагностика је оперативна. Данас се ове операције скоро искључиво изводе лапароскопски, јер је то најмање агресивна хируршка техника која истовремено представља и дијагностички и терапијски приступ.

Фото: Д. Миловановић

др Снежана Видаковић

* Осим бола, који су још симптоми?

- Не постоје знаци који су строго карактеристични само за ендометриозу. Ове пацијенткиње се осим на болове у малој карлици, жале и на болне циклусе, нарочито у данима пред почетак крвављења и немогућност зачећа. У почетним стадијумима болест често може да буде и асимптоматска.

* Зашто ендометриоза доводи до неплодности?

- Ефекат ендометриозе може да буде механичке природе када настају опструктивне промене на репродуктивном тракту жене као што је зачепљење јајовода или стварање прираслица. Ендометриоза доводи и до међусобног слепљивања органа које потпуно мења анатомију мале карлице. С друге стране, ендометриоза негативно делује и на биохемијском нивоу, мењајући услове средине у трбушној дупљи, што онемогућава успешно зачеће.

* На које начине може да се лечи?

- Лечење ендометриозе може бити хируршко и лековима. Хируршки приступ зависи од година пацијенткиње и да ли је остварила трудноћу. Код младих жена које нису завршиле репродукцију приступ је максимално конзервативан. Уклањају се ендометриотичне цисте, површна жаришта ендометриозе и настале прираслице и коригује анатомија мале карлице и репродуктивних органа жене. Код старијих пацијенткиња које су завршиле са рађањем, а имају теже облике ендометриозе са израженим тегобама, хируршки третман може да подразумева потпуно уклањање материце и јајника. Када је о слепљивању органа код ендометриозе реч, оно може да буде веома обимно и чврсто. У њихово раздвајању ствара се ризик од повреде других органа, најчешће црева, бешике и мокраћне цеви.

Пилуле за контрацепцију ублажавају ендометриозу

* Када су довољни само лекови?

- Медикаментозно лечење ендометриозе подразумева примену лекова који супримирају рад јајника и продукцију естрогена. Лекови који спадају у групу ГнРХ аналога уводе жену у менопаузу снажно блокирајући хормонску осовину. Њихова примена може бити праћена и менопаузалним сметњама типа валунга (таласа врућине), несанице, промена расположења. Због забележене појаве остеопорозе ова терапија се прописује најдуже у трајању од пола године. Контрацептивне пилуле имају сличан, али блажи учинак. Могу се прописивати у континуираном режиму у трајању од неколико месеци или по шеми када се могу узимати дужи период.

* Колико ендометриоза може да буде тешка?

- Ендометриоза може да се прикаже на различите начине: као површна ендометриотична жаришта по трбушној марамици која облаже зидове трбушне дупље и све трбуше органе. Њихова величина, раширеност и боја зависе од стадијума болести и њене агресивности, и она су разлог за стварање прираслица. На јајницима ендометриоза ствара цисте које су испуњене густим, "чоколадним" садржајем који настаје разградњом крви. У одмаклим стадијумима ендометриоза прави инфилтрате и у дубљим слојевима ткива и органа и тада говоримо о дубокој инфилтришућој ендометриози. Када у циљу поставаљања дијагнозе изводимо лапароскопију, уколико се потврди присуство ендометриозе, могу се у истом акту урадити и корективне хируршке процедуре којима уклањамо последице присутне ендометриозе и успостављамо најбоље услове у малој карлици и трбушној дупљи за будућу трудноћу.

Фото: Депоситпхотос

*А које су компликације овог стања?

- Компликацијама ендометриозе се сматрају поменуте цисте, прираслице, неплодност, болови, значајно умањен квалитет живота. Некада се ендометриотичне промене шире на уринарни тракт, код отприлике пет одсто пацијенткиња. Најчешће захвата бешику, а ређе мокраћну цев, коју сужава, услед чега се нарушава нормалан рад бубрега. Комликацијом се сматра и ендометриоза црева, која се јавља као туморски чвор у зиду црева, обично већи од центиметра и виђа се код 10 одсто ових пацијенткиња. Манифестује се различитим цревним симптомима и може довести до опструкције црева. Малигна трансформација ендометриозе је изузетно ретка и среће се у мање од један одсто случајева.

Још нејасан узрок

*Који је узрок ендометриозе?

- Ендометриоза је бенигно, хронично обољење које представља појаву материчне слузнице изван материчне шупљине у трбушној дупљи и на трбушним органима. Иако се за ову болест зна већ 100 година, ни до данас није у потпуности разјашњен узрок и начин њеног настајања. Највише потврда има најстарија хипотеза да ендометриоза настаје због ретроградног крвављења у трбух кроз јајоводе у току менструације.

БОНУС ВИДЕО - УБИЦА НЕГАТИВНЕ ЕНЕРГИЈЕ: Ћилибар има разна лековита својства, а овај је најквалитетнији...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)