У ВРТИЋИМА БУКТИ ЕПИДЕМИЈА ВАРИЧЕЛА: Расте број деце са богињама, а очекује се да ће се инфекција пренети и на невакцинисане родитеље

И. Ковачић

17. 01. 2022. у 13:23

МЕЂУ предшколцима букте овчије богиње. Педијатри у последњих месец дана бележе четвороструко већи број заражених малишана него што је то ранијих година било уобичајено за овај период. Разлог повећања још није јасан, а страхује се да ће најмлађи вирус овчијих богиња пренети на своје родитеље који нису прележали ову инфекцију, која у одраслом добу може да буде окидач за појаву компликација и трајних последица.

У ВРТИЋИМА БУКТИ ЕПИДЕМИЈА ВАРИЧЕЛА: Расте број деце са богињама,  а очекује се да ће се инфекција пренети и на невакцинисане родитеље

Фото Shutterstock

Начелница педијатрије Дома здравља Палилула, др Анета Јовановић каже да варичела најчешће погађа млађу децу, узраста око три године:

- Код већине малишана доминира уобичајена клиничка слика за овчије богиње: малаксалост, благо повишена телесна температура и појава оспи по целом телу. Терапија је симптоматска и подразумева прање кожних промена сапуном и водом, снижавање температуре и наношење крема која ублажавају свраб и благо "хладе" кожу. Неопходно је стално праћење детета, јер код шест до осам одсто њих могу да се појаве тежи симптоми инфекције. То су висока телесна температура, упала плућа, ува, па чак и менингитис.

Наша саговорница каже да је вакцинација најсигурнија заштита:

- Вакцина против варичеле обавезна је за децу за коју педијатар процени да су у ризику и за основце од шестог разреда који је нису прележали. Сви други уколико се одлуче да њихово дете прими вакцину морају сами да сносе трошкове.

Доктор Дејан Јонев, педијатар Дома здравља Чукарица, каже да је варичела међу децом присутна током целе године, али да се током зимских месеци масовније шири због боравка у затвореном:

- То је вирус који се као и већина других преноси капљичним путем, тако да је често умивање, испирање носа и прање руку добра превенција.

Педијатар Јонев очекује да ће се и у диспанзерима за одрасле појавити већи број оних који траже помоћ због ове инфекције. Она је код одраслих пацијената много драматичнија, јер оспе покривају већи део коже и последице су много учесталије.

Наш саговорник посебно упозорава на додатну бактеријску инфекцију.

- Када варичела ослаби имунитет може да дође до бактеријске инфекције оспи и зато је важно што чешће прање промена сапуном и водом, мировање и симптоматска терапија - наводи др Јонев.

Вирус варичеле након инфекције трајно се настањује у људском организму и може поново да се активира услед пада имунитета, стреса и било које друге инфекције која обара имунолошки одговор. Поновна инфекција вирусом варичеле назива се херпес зостер. Он се испољава у облику груписаних пликова на кожи који се протежу уздужно, пратећи нерве кичме. Цео процес може да буде попраћен повећањем лимфних чворова који се налазе у близини. Херпес зостер се јавља, углавном, код одраслих особа, а код деце само у изузетним околностима. Најчешће се јавља у старосној доби између 60 и 70 година. Чешће се дешава код особа које болују од хроничних болести.

ИНКУБАЦИЈА ОД 14 ДО 21 ДАН

ВАРИЧЕЛЕ су веома заразне. Већина деце чији су брат или сестра заражени ће се вероватно заразити, а симптоми се јављају од 14 до 21 дана након изложености вирусу. Када се појаве оспе пролазе кроз три фазе - од црвених промена у равни коже, до мехурића испуњених течношћу који се на крају претварају у красте.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У УЈЕДИЊЕНИМ НАЦИЈАМА: Погледајте шта је учинио представник Израела (ВИДЕО)