АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ: Свака два сата једна особа умре од рака плућа

Б. Р.

04. 11. 2021. у 13:36

СРБИЈА је прва држава западног Балкана која је увела скрининг програм за рано откривање рака плућа.

АЛАРМАНТНИ ПОДАЦИ: Свака два сата једна особа умре од рака плућа

Фото: П. Митић

Пројекат је покренуо Покрајински секретаријат за здравство, а реализује/спроводи га Институт за плућне болести Војводине и то у време пандемије корона вирусом.

Скрининг програм подразумева детекцију карциномаплућа помоћу нискодозног скенера (ЛДЦТ), уз помоћ којег се се могу приказати мање туморске сенке, које није могуће видети уобичајеним дијагностичким поступцима (РТГ).Овом методом до сада је прегледано више од 1.200 пацијената, а код више од 30 откривен је карцином плућа који је био асимптоматски и у највећим броју у почетном стадијуму.

Карцином плућа је водећи узрок смртности од свих карцинома како у свету, тако и у Србији, док број оболелих расте сваке године. Од ове врсте рака у Србији оболи готово 7.000, а на жалост умре више од 5.000 особа годишње. Практично на свака два сата једна особа премине.

Један од најважнијих предуслова успешног лечења, је рано откривање рака плућа, што у Србији то нијеслучај, јер се код више од 70 одсто пацијената открије у последњем стадијуму. Тада су шансе за преживљавање готово исцрпљене. Управо је то ибио разлог зашто је Покрајински секретаријат за здравствоиницирао покретање скрининга на рано откривање рака плућа.

-По обољевању од карцинома Србија, заузима 18.место у Европи. Међутим по смртности смо на неславном другом месту. Како бисмо смањили високу смртност од карцинома плућа, Покрајинска влада је донела одлуку да финансира и крене у пилот пројекат раног откривања рака плућа помоћу нискодозних скенера (ЛДЦТ) плућа. Тиме је Србија постала прва држава, на територији земаља западног Балкана, где је пројекат раног откривања рака плућа започет на организован начин и по угледу на земље које то већ раде. Претходно смо опремили здравствене установе неопходном опремом за ове прегледе. Такође, у сарадњи са Институтом за плућне болести Војводине, који је и стручни координатор пројекта, велики број здравственог особља прошао је обуку за скрининг, како би мапирали суспектне пацијенте и упутили их на скрининг. За сада се скрининг спроводи на територији Јужнобачког округа, у најскорије време се проширује на Севернобачки округ (Суботица, Врбас, Апатин, Кула и Оџаци.), а у наредном периоду, верујемо и на целу Војводину - напомиње др Снежана Бојанић, помоћница Покрајинског секретара за здравство.

Према подацима Института за плућне болести Војводине, просек старости лечених пацијената од карцинома плућа је 64 године. Најмлађи пацијентимао је 21 годину, а најстарији 94 године. Мушкарци предњаче у лечењу карцинома плућа, па је тако било 71 одсто мушкарцаи 29 одсто жене.

Упоследњих 10 година било је само девет одсто непушача међу оболелима, 27 одсто бивших пушача, а највише је било активних пушача, чак 66 одсто. Међутим, забрињава податак да сеукупан број оболелих повећао за 12 одсто, аброј оболелих жена за 55 одсто. Томе је свакако допринело и што велики број грађана (готово 40 одсто) пуши. Рак плућа је у великом броју случајева излечив уколико се открије на време.

-Уколико се тумор одстрани у раном стадијуму, петогодишње преживљавање је 66 до 82 одсто. Свесни смо да је решење за смањење смртности, рано откривање рака. Скрининг подразумева детекцију помоћу нискодозног скенера (ЛДЦТ), уз помоћ којег се се могу приказати мање туморске сенке, које није могуће видети уобичајеним дијагностичким поступцима (РТГ). Овом методом обухватамо високоризичне групе, у које спадају особе старије од 50 година, пушачи, као и они који имају породичну историју оболевања од рака плућа или друге хроничне плућне болести. На овај начин, земље које већ спроводе ЛДЦТ скрининг смањиле су морталитет од рака плућа и до 40 одсто -напомиње др Горан Стојановић управник клинике за пулмолошку онкологију, Института за плућне болести Војводине.

КОРОНА СВЕ ПОГОРШАЛА

Оља Ћоровић из Удружења за борбу против рака плућа "Пуним Плућима" каже да је рак плућа постао готово јавно здравствени проблем јер дневно оболи скоро 18 пацијената, 13 изгуби битку са карциномом плућа:

-Ситуацију је додатно погоршала иактуелна пандемија корона вируса. Последњих годину дана имамо готово за четвртину мање новооткривених пацијената са раком плућа. То је више од 1.500 људи.На жалост ти пацијенти нису нестали, већ се јављају са великим закашњењем, када су им исцрпљене готово све могућности лечења.Овај скрининг има додатни значај, јер и у време епидемије, омогућаварано откривање рака плућа свима који су у ризику, што је предуслов за боље исходе лечења.Поред превенције, као удружење,залажемо се код РФЗО-а како би ублажили критеријуме за одобравање имунотерапије, као и дасе омогући увођење нових лекова који продужавају живот-рекла је Ћоровић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)

АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)

ДАРКО Миличић, прослављени српски кошаркаш и освајач НБА прстена, огласио се коментаришући ударне политичке теме у Србији.

07. 05. 2024. у 12:54

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)

У подкасту Др Новости питали смо породичног психотерапеута Радмилу Вулић Бојовић све што занима брачне партнере. Како изгледа брачна терапија, како превазићи кризу у браку ? На који начин да побољшамо комуникацију са партнером ? Као превазтићи превару ?( ВИДЕО )

07. 05. 2024. у 20:41

Коментари (0)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)