СЕКС ШТИТ ОД ДЕМЕНЦИЈЕ: Редовни интимни односи у средњим годинама спречавају губитак памћења?
СЕКСУАЛНО активне особе старије од 50 година имају боље памћење, тврди једно истраживање. Наиме, према недавној студији објављеној у Archives of Sexual Behavior, укључивање редовне сексуалне активности у средњим годинама такође би могло да буде повезано с побољшаним памћењем и са смањивањем ризика од деменције, преноси Independent.
Фото: Depositphotos
Марк Ален, предавач на психолошкој школи на Универзитету Волонгонг у Аустралији, спровео је истраживање на 6.016 особа, од којих су све биле старије од 50 година. Подаци који су прикупљени 2012. и 2014. испитали су 2.672 мушкарца и 3.344 жене о бројним аспектима њиховог живота, укључујући здравље, исхрану и сексуалну активност. Учесници су такође обавили епизодни тест памћења 2012. и 2014. године.
Психоилог Ален дошао је до закључка да иако су сви одрасли људи показивали знакове губитка памћења, они у више сексуалним и интимним односима боље су се показали на тестовима памћења.
Ово показује да би краткорочно учестали секс могао да има позитиван учинак на задржавање меморије. Међутим, идеја да повећана сексуална активност може дугорочно успорити пад памћења није била основана.
Студија коју је спровео тим са Универзитета Мек Гил у Канади 2016. године тврдила је да жене које имају више секса имају боље сећање. Истраживачи су тада открили корелацију између раста хипокампуса, подручја мозга које контролише емоције, памћења и нервног система и пола.
Препоручујемо
ДОКТОР ДРАГАН ГУЊИЋ ОТКРИВА: Да ли масна јетра доводи до појаве флека на кожи?
20. 09. 2021. у 11:00
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)