МЛАДЕ ЗАНАТЛИЈЕ АЛИ СТАРОГ КОВА: Изложба матурских радова ученика школе "Техноарт" у Манаковој кући

Б. Борисављевић

18. 06. 2022. у 06:33

ДА још има наде за старе занате, показује Школа за машинство и уметничке занате "Техноарт" Београд.

МЛАДЕ ЗАНАТЛИЈЕ АЛИ СТАРОГ КОВА: Изложба матурских радова ученика школе Техноарт у Манаковој кући

Фото И. Маринковић

Интересовање за полагање пријемног испита за упис на уметничке профиле, ове године је било веће него прошле. Будући јувелири, стилски кројачи и гравери, током школовања уче да у раду користе традиционалне техника старих мајстора ових заната. Ручно, без скенера, ласера, штампача.

У Манаковој кући до 31. јула, Београђани могу видети испитне радове матуранта, ученика друге и треће године с ових профила, као и калиграфа. Изложене су уникатне огрлице, прстење, брошеви, кутије за накит, кандила, хаљине, гравирани предмети, бодежи... Све скице за своје радове ђаци су цртали оловком на папиру, без коришћења компјутера.

- На смеру јувелир ђаци праве накит и разне предмете, ручно из плоча материјала, у сребру, бакру и месингу - наводи Ивана Милев, професорка практичне наставе.

Фото И. Маринковић

- По завршетку школе, могу самостално да раде и отварају златарске радње. Иако користе традиционану технику, обучени су и за примену нове технологије, па могу да се баве 3Д дизајном. Ђаци имају проходност на било који факултет, али већина њих бира примењену уметност. Чак и ако заврше неки други факултет, увек могу да се предомисле и баве јувелирством.

Фото И. Маринковић

Некада је ствар престижа у друштву била имати свог кројача. Данас, нажалост, све их је мање. У "Техноарту" се и даље школују стилски кројачи. Скице модела цртају оловком, баве се кројењем модела и шивењем. Ученици четврте године су инспирацију за своје матурске радове нашли у средњевековним српским одорама, балским хаљинама, шанел стилу.

Фото И. Маринковић

"Креатори" су користили квалитетне природне материјале, претежно свилу.

- Гравер уметничких предмета је веома интересантан смер, повезан с уметношћу - наводи професорка Милев.

- Ученици уче да гравирају на бакру, месингу, алуминијуму, стаклу, камену. Они могу и да праве уметничке предмете, гравирају оружје, ножеве, кутије.

Фото И. Маринковић

Велика предност за ђаке је што у четворогодишњем школовању имају велики број часова практичне наставе. У завршним годинама то је чак 15 недељно, што је скоро три дана седмично.

АТЕЉЕ

У СЕПТЕМБРУ ће ђаци добити вајарски атеље и грнчарску радионицу. Град је за адаптацију простора издвојио 11,6 милиона динара, тако да ће млади уметници имати одличне услове за школовање.

Деца су, до сада, имала практичну наставу у неусловним просторима. Нове радионице, површине 250 квадратних метара, знатно ће унапредити рад. Ова јединствена образовна установа у Србији, која спаја технику и уметност, основана је 1962. године и од тада није било значајнијих улагања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)