ROBOT RADI SKLEKOVE: Druženje sa naukom i tehnikom u ETŠ "Rade Končar"
TESLIN transformator, hologramski sat, e-šanker, robot koji pleše i radi sklekove, Titov telefon, vulkan, samo su neki od radova učenika Elektrotehničke škole "Rade Konačar" na manifestaciji "Druženje sa naukom i tehnikom".
Foto: I. Marinković
Gosti srednjoškolaca bili su mali maturanti iz susednih škola koji su s upoznali sa obrazovnim profilima koje mogu upisati. Prema rečima Alekse Đurića, presednika Učeničkog parlamenta koji je orgnizator, ove godine su se đaci predstavili kroz više oblasti programiranje, elktroniku, matematiku, fiziku hemiju, robotiku. Gosti su im bili vršnjaci iz elektrotehničke škole iz Krive Palanke u Makedoniji.
Pažnju osmaka privukao je hologramski sat koji je zajedno sa kolegama napravila Ana Marjanović, kao i "e šanker" koji može da uzme čašu i sipa sok. Budući IT stručnjaci Ognjen Petrović i Jovan Milovanović, od lego kocki su napravili auto i programirali ga da se kreće po nacrtanoj trasi, stane kad naiđe na prepreku, a ako ona ne bude uklonjena okrene se i vrati nazad.
PROFILI
Elektrothenička škola "Rade Končar" ima sledće obrazovne profile - teničar informacionih tehnologija, elektrotehničar računara, tehničar multimedije, tehničar elektronike i automatike, elektrotehničar procesnog uprvaljanja, elektrotehničar za elektroniku na vozilima i elektrotehničar energetike.
Njihovi gosti iz Makedonije Stefan Veličkovski i Sergej Krstovski, prestavili su svoju termo stolicu koja dobro dođe u danima kada nema grejanja. Ali, posebna atrakcija je bio robot. Dobili su ga u delovima, sklopili. Ništa nije znao, a oni su ga "Naučili" da pleše, radi sklekove.
Mladi hemičari pripremili su atraktivne eksperimente. Tako su posetioci mogli da "probaju" hemijski koktel, vide vulkansku lavu, ali i "kažu" svoje želje duhu iz boce.
Profesor Miodrag Mitrović se, sa svojim đacima, vratio u prošli vek. Kaže, hteo je da im pokaže da se živelo i pre pojave mikroprocesora. Učenici su, po njemu, kutak nazvali "Istorijsko ćoše kod Mije". A u ćošku je bilo svega - ekg aparat star 100 godina, radio za koji kažu da je zvuk mnogo bolji od modernih, Titov telefon sa brojačnikom i slušalicom za one koji slabije čuju, berberski alat od pre jednog veka projektor, kamera...
Preporučujemo
OSVOJILI PRVA TRI MESTA: Đaci škole "Drvo art" neprikosnoveni u izradi podnih lampi
09. 03. 2026. u 12:10
ISPOD CRTE 1.000 DECE: Liste čekanja za upis u obdaništa u Beogradu smanjena 10 puta
09. 03. 2026. u 10:44
IZMENE PREVOZA U BEOGRADU NA SKORO MESEC DANA ZBOG RADOVA: Evo koje se linije ukidaju
06. 03. 2026. u 17:11
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)