HAVARIJA U NAJVEĆOJ EVROPSKOJ TERMOELEKTRANI: Ispalo 10 od 11 blokova, pretilo zamračenje
VELIKA havarija dogodila se u najvećoj evropskoj termoelektrani Belhatov u Poljskoj, gde je iz sistema ispalo 10 od 11 blokova.
Foto: Elektroprivreda
Ova elektrana proizvodi petinu struje u Poljskoj, pad u mreži bio je skoro četiri gigavata, zabeležen je pad frekvencije u evropskoj mreži, pa je pretilo zamračenje.
Uzrok ispadanja elektrane je iskakanje distribucijske stanice Rogovjec, najverovatnije zbog prejakog napona, zbog čega je elektrana preventivno isključena, prenose poljski mediji.
Incident se dogodio juče, kada je zabeležen značajan pad frekvencije u evropskoj mreži, koja je pala na 49,844 megaherca, objavljeno je na specijalizovanom sajtu koji prati frekvenciju e elektromreži. Granicom pada sistema smatra se frekvencija od 49,8, kada preti nestanak struje i zamračenje.
Pojedini stručnjaci tvrde da je pad bio čak 2.239 megavata, dok je rezerva struje 3.000 megavata.
Na pad frekvencije u evropskoj mreži upozorio je i jedan od nemačkih operatera „Amprion“ na svom Tviter nalogu.
Kako su saopštili iz poljske državne elektroenergetske kompanije PSE, uprkos havariji u elektrani, sistem snabdevanja strujom nije bio ugrožen i radio je stabilno.
Prema navodima poljskih medija, havarija je sanirana i postepeno se uključuju blokovi elektrane.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
OVO JE STUDENT (20) KOG JE UBILA STRUJA: Čekao voz sa drugarom pa se popeo na vagon
07. 05. 2021. u 15:30
POSLE 14 GODINA MRAKA: Srbi na Baniji napokon dobili struju!
05. 05. 2021. u 18:09 >> 18:27
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio
PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.
09. 01. 2026. u 10:22
POKRENUTA DVOSTRUKA DIPLOMATSKA OFANZIVA: Strah zbog Grenlanda preplavio Evropu, lideri sada imaju novu taktiku
EVROPSKE vlade pokrenule su dvostruku diplomatsku ofanzivu kako bi ubedile predsednika SAD Donalda Trampa da odustane od svojih pretenzija prema Grenlandu - kroz lobiranje u Vašingtonu i pritisak na NATO da otkloni bezbednosne zabrinutosti američkog predsednika.
09. 01. 2026. u 13:11
VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice
BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.
09. 01. 2026. u 08:42
Komentari (0)