AMERIČKI PROFESOR KAPČAN: Kurti bio nepotrebno provokativan, igrao na nacionalističku kartu
BIVŠI direktor evropskih poslova u Savetu za nacionalnu bezbednost SAD i profesor na Univerzitetu Džordžtaun, Čarls Kapčan, ocenio je da je tzv. kosovski premijer Aljbin Kurti tokom četvorogodišnjeg mandata bio nepotrebno provokativan i igrao na nacionalističku kartu, što je, kako dodaje, naštetilo poziciji Kosova na međunarodnom planu i dovelo do stagnacije u dijalogu između Beograda i Prištine, prenosi Gazeta ekspres.
Foto: Profimedia
Kapčan ističe da će nova administracija u SAD zahtevati razrešenje odnosa u okviru dijaloga, te da postoji mogućnost da Kurti bude prepreka na tom putu.
- Kurti ostvaruje kratkoročne političke dobitke na račun dugoročnih interesa Kosova. Ako Kurti bude shvaćen kao tvrdoglav i prepreka za proces normalizacije od strane Trampove administracije, onda će njegovi odnosi sa Vašingtonom biti veoma napeti - zapaža Kapčan.
Dodaje da ne bi bilo mudro da Kosovo rizikuje podršku SAD.
Kapčan očekuje da će se SAD sa povratkom Trampa baviti regionom kao i u prvom mandatu, ali da to neće biti prioritet s obzirom na druge probleme širom sveta poput Ukrajine i Bliskog istoka.
Što se tiče Kosova i Srbije, Kapčan je rekao da bi Tramp mogao da traži zatvaranje sporazuma, s obzirom da je „on transakcijski predsednik, a ne državnik“.
Što se tiče ideje o teritorijalnim rešenjima ili razmeni teritorija, američki profesor kaže da je to uvek na stolu, ali da ne vidi to kao neposrednu mogućnost.
(Kosovo onlajn)
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
MISTERIJA KOJA GODINAMA PROGANjA SRBIJU: Šta je majka pronašla na mestu gde je stradao njen sin?
FILIP Tomović imao je 17 godina kada je njegov život tragično prekinut, a slučaj njegove smrti godinama kasnije ostao je jedan od najpotresnijih događaja koji se povezuje sa pričama o delovanju satanističkih i okultnih grupa u Srbiji.
09. 07. 2026. u 13:29
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)