NATO UBIJANJE SRBA PRAVDA IMUNITETOM: Sramna odbrana zapadne alijanse na tužbu za korišćenje osiromašenog uranijuma
SEVERNOATLANTSKI pakt (NATO) odgovorio je na tužbe koje su protiv njega podnete prošle i ove godine Višem sudu u Beogradu, u ime obolelih od kancera, kao posledice NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji, pozivanjem na imunitet.
Foto: Arhiva VN
Niški advokat Srđan Aleksić koji zastupa podnosioce tužbi izjavio je da nakon višemesečnog iščekivanja bilo kakvog odgovora, bez kojeg nije mogao da otpočne proces, NATO je u odgovoru samo naveo da Alijansa ima imunitet.
Aleksić očekuje da se suđenje zakaže za oktobar i ističe da će tada osporiti navode NATO-a.
U proteklih 15 meseci Višem sudu u Beogradu dostavljene su tri tužbe protiv NATO-a kojima se traži naknada štete za policajca i dvojicu rezervista koji su 1999. godine bili na Kosovu i Metohiji, nakon čega su oboleli od kancera, kao posledice bombardovanja naše zemlje osiromašenim uranijumom.
Inače, povodom predstojećih procesa u Srbiju uskoro stižu italijanski advokat Angelo Fiore Tartalja sa specijalistom pravne medicine i osiguranja doktorkom Ritom Čeli.
Doktorka Čeli je specijalizovana za forenzičku psihopatologiju, a bila je konsultant Istražne komisije - efekti osiromašenog uranijuma, nanočestice i na vojno stanovništvo zaposleno u mirnovnim misijama, a koji su boravili na Kosovu i Metohiji tokom NATO bombardovanja.
Čeli je bila član komisije veštaka koji su radili na utvrđivanju uzročno-posledične veze između bombardovanja osiromašenim uranijumom i obolevanja ljudi koji su se zatekli na KiM 1999.
Ona određuje iz uzoraka krvi da li su vojnici koji su obolevali od kancera posledica bombardovanja teškim metalima.
Aleksić je naglasio da će insistirati da doktorka Čeli takođe radi veštačenja na njegovim klijentima i da isti dokazi kao i u italijanskim tužbama budu izneti na sudu radi ujednačenja sudske prakse.
Italijanski advokat Tartalja je dobio 253 pravosnažne presude protiv Ministarstva odbrane Italije, po tužbama koje je zastupao u ime italijanskih vojnika, obolelih od kancera jer su bili u mirovnoj misiji na KIM u vreme NATO bombardivanja.
Po uzoru na Italiju, tužbama se od beogradskog suda traži da dosudi odštetu na račun NATO-a od oko 100.000 evra zbog obolevanja od kancera usled trovanja osiromašenim uranijumom.
Uz tužbe podnet je i predlog za medijaciju, odnosno mirno rešenje sudskog spora.
Kancelariji Aleksić se do sada obratilo oko 3.000 ljudi, potencijalnih klijenata, koji žele da traže odštetu od NATO-a po ovom osnovu, a među njima ima Albanaca sa KIM i juga Srbije.
Aleksić je podsetio da dve decenije posle agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju teritorija koja je najviše izložena česticama osiromašenog uranijuma, na koju je bačeno 15 tona osiromašenog uranijuma, danas se suočava sa posledicom povećanja obolelih od kancera, gde je uzročno–posledična veza nesumnjiva, a o čemu govore pravnosnažne presude pred italijanskim sudom, u kome je utvrđena uzročno-posledična veza i odgovornost Republike Italije.
Preporučujemo
HAG PONOVO TRAŽI ŠEŠELjA I JOŠ SEDAM SRBA: Policija uručila poziv lideru radikala
24. 05. 2022. u 12:57
"NE ZNAM ŠTA ĆE PUTIN MENE DA PITA, AL’ ZNAM ŠTA ĆU JA NjEGA": Vučić o predstojećem razgovoru sa predsednikom Rusije
23. 05. 2022. u 14:14 >> 18:35
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
PUTIN MOŽE DA BUDE ZADOVOLjAN Ruska vojska raportirala: Potpuno kontrolišemo nebo iznad Konstantinovke
RUSKE jedinice su uspostavile potpunu kontrolu nad vazdušnim prostorom u Konstantinovki u samoproglašenoj Donjeckoj Narodnoj Republici, izjavio je komandir čete 2. bataljona 1465. motostreljačkog puka Južne grupe snaga, pozivnog znaka "Grek".
13. 07. 2026. u 16:33
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve
NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.
13. 07. 2026. u 12:47
Komentari (0)