Formirane grupe uzajamne podrške za invalide: Organizacija UDAS pomaže u danima izolacije
14. 04. 2020. u 14:38
Organizacija amputiraca "Udas" je s ciljem ublažavanja efekata kućne izolacije i očuvanja mentalnog zdravlja lica sa invaliditetom uz podršku EU uspostavila grupe uzajamne podrške za ova lica
Foto UDAS RS
Organizacija amputiraca "Udas" Republike Srpske je s ciljem ublažavanja efekata kućne izolacije zbog epidemije virusa korona i očuvanja mentalnog zdravlja lica sa invaliditetom uz podršku EU uspostavila grupe uzajamne podrške za ova lica u lokalnim zajednicama u BiH.
Ove grupe su formirane s ciljem lakšeg pristupa potrebnim informacijama, pružanju podrške i ohrabrenja među licima koje se nalaze u istoj ili sličnoj situaciji, navodi se u saopštenju ove organizacije.
Iz "Udasa" su istakli da su uspostavljene dve grupe uzajamne podrške, i to za žrtve mina i za žene sa invaliditetom.
Grupe uzajamne podrške žrtama mina formirane su u Banjaluci, Doboju, Bijeljini, Trebinju, Derventi, Brčkom, Istočnom Sarajevu, Donjem Vakufu, Sarajevu, Travniku, Konjicu, Mostaru i Bihaću.
Grupe uzajamne podrške za žene sa invaliditetom formirane su u Prijedoru, Banjaluci, Sarajevu i Bijeljini.
- Planiranisu i onlajne programi podrške kako bi se korisnicima pružile potrebne usluge i preduzele sve adekvatne mjere u skladu sa trenutnom situacijom, navodi se u saopštenju ove organizacije.
Sve grupe će imati podršku od supervizora kojeg čine psiholog i socijalni radnik, a u skladu sa instrukcijama nadležnih organa uzajamna podrška se obavlja putem onlajn dostupnih komunikacionih sredstava.
Podrška osobama sa invaliditetom i grupe uzajamne podrške uspostavljeni su u okviru projekta "Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana" koji finansira EU, a realizuje Organizacija "Udas" u partnerstvu sa Helsinškim parlamentom građana i Udruženjem "Nešto više" iz Sarajeva, dodaje se u saopštenju.