EPISKOPI U ŽIČI: Počinje zasedanje Sabora SPC
09. 05. 2019. u 08:41
Dvodnevna sednica najvišeg crkvenog tela u Žiči imaće svečani karakter povodom početka obeležavanja jubileja Srpske crkve - 800 godina od sticanja njene autokefalnosti
Foto G. Šljivić
POD svodovima Crkve Svetog Spasa u srednjovekovnom manastiru Žiča, zadužbini Nemanjića iz 13. veka, danas će početi redovno zasedanje Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve.
Dvodnevna sednica najvišeg crkvenog tela u Žiči imaće svečani karakter povodom početka obeležavanja jubileja Srpske crkve - 800 godina od sticanja njene autokefalnosti. Radni deo sastanka svih vladika iz Srbije, regiona i inostranstva biće nastavljen u Patrijaršiji u Beogradu.
Pročitajte još: Sabor SPC: Kosovo je prva tema
U zadužbini Nemanjića, nadomak Kraljeva, minulih dana obavljene su poslednje pripreme za Sabor koji će početi današnjom svetom arhijerejskom liturgijom.
- Prema programu koji je Eparhija žička dobila kao domaćin ovog skupa, liturgija koju će predvoditi srpski patrijarh, uz sasluženje svih episkopa, počinje u 9 časova. U daljem programu u Eparhiji žičkoj planirana su dva radna dana tokom kojih će biti održane sednice, a nastavak će biti u Beogradu - kaže protonamesnik Aleksandar Jevtić.
Pročitajte još: PATRIJARH UPUTIO VASKRŠNjU POSLANICU: Zagrlimo i one koji nas ne vole i oprostimo im
Prema njegovim rečima, Žiča je mesto iz kojeg je potekla srpska državnost i crkvenost, a održavanje Sabora u ovoj svetinji izraz je zahvalnosti njenom istorijskom značaju.
- Ponosni smo što je Sveti Sava stolovao u Žiči. Ovo mesto delilo je sudbinu našeg naroda i crkve. Uprkos teškim vremenima Žiča je uvek imala čime da se ponosi - rekao je Jevtić.
Prolećno zasedanje najvišeg tela SPC počeće uobičajenim obredom priziva Svetog duha, posle čega će arhijereji početi proceduru usvajanja dnevnog reda.
- Koje će teme biti otvorene još uvek nije poznato, jer svaki član Sabora ima pravo da dopuni predlog Sinoda o tačkama dnevnog reda - kažu u Patrijaršiji. - Arhijereji će gotovo sigurno razmatrati situaciju na KiM, kao i probleme vezane za formiranje tzv. Ukrajinske pravoslavne crkve.
ČEKA SE NOVI USTAV
RASPRAVA o nacrtu novog Ustava SPC tema je koja već duže vreme čeka na raspravu u crkvenom vrhu. Prethodni tekst najvišeg pravnog akta naišao je na niz kritika u crkvenoj i širokoj javnosti, zbog čega je diskusija o njemu odložena. U planu ovog zasedanja je i da se postigne dogovor o daljim radnjama usvajanja ovog akta.