Matica srpska saopštila imena dobitnika Povelje za negovanje srpske jezičke kulture: Nagrađeni Bećković, MSC, Stijovićeva i posthumno Stanojčić
10. 06. 2020. u 20:26
Priznanje od ove godine prvi put obuhvata i doprinos pisaca

Foto N. Karlić
Ovim rečima je akademik Matija Bećković, za "Novosti", odgovorio na vest da je uz Međunarodni slavistički centar, prof. dr Radu Stijović kao i prof. dr Živojina Stanojčića, kome je priznanje dodeljeno posthumno, jedan od laureata Povelje Matice srpske za negovanje srpske jezičke kulture. Priznanje koje je naša najstarija kulturno-naučna institucija ustanovila 2012. godine biće uručeno na Matičinoj svečanosti narednog utorka.
Odluku o dodeli Povelje za negovanje srpske jezičke kulture je na sednici jednoglasno doneo žiri u sastavu: prof. dr Veljko Brborić, dr Miodrag Maticki (predsednik), akademik Slobodan Remetić, predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić i prof. dr Sreto Tanasić.
Stanić je rekao da Povelja od ove godine prvi put obuhvata i doprinos pisaca negovanju srpske jezičke kulture. Krenulo se od Bećkovića, koji je nagrađen za "negovanje jezičke kulture i njegovih moćnih poetskih funkcija".
- Doprinos pisaca je od nemerljivog značaja. Krenuli smo od Matije a nominovali smo više autora koji će narednih godina, nesumnjivo, biti među dobitnicima - rekao je Stanić.
Predsednik žirija Maticki naglasio je da je Matica najmerodavnija za izricanje suda o živom jeziku kao i o pojedincima i ustanovama koje doprinose očuvanju jezika. Stoga je, smatra predsednik Matičinog žirija, bez dileme doneta odluka da se Međunarodnom slavističkom centru dodeli Povelja za poluvekovni doprinos negovanju srpskog jezika i popularizaciju srpske jezičke kulture u svetskoj slavistici.
- Taj Centar pokrenut je pre 50 godina kod Vukove kuće u Tršiću kada je jedan stranac, Nemac, domaćinima predložio da okupe slaviste u Tršiću. I ove godine kod Vukove rodne kuće ponovo će se okupiti slavisti iz celog sveta - kazao je Maticki.
Leksikograf Rada Stijović Foto Z. Jovanović

Kroz Međunarodni slavistički centar, kako je naglasio Brborić, tokom pola veka, prošlo je više od hiljadu slavista iz celog sveta koji su o našem jeziku i kulturi govorili na svim kontinentima. Među njima je Kenet Nejlor, novosadski i beogradski đak, te jedan od najpoznatijih slavista govorio u Američkom kongresu. Maticki je podsetio i da se u jednom periodu na 11 francuskih univerziteta izučavao naš jezik.
Pesnik Matija Bećković Foto N. Fifić

Obrazlažući dodelu Povelje Radi Stijović, akademik Remetić podsetio je da je reč o autorki koja je jedan od koautora Velikog rečnika srpskog jezika u izdanju Matice srpske, te da spada u red vrhunskih srpskih leksikografa čiji se rad i doprinos ogledaju i u radu na Velikom rečniku SANU.