Filip Gajić: Ideali su zaboravljeni
17. 02. 2017. u 22:54
Filip Gajić, autor predstave "Sestre braće Baruh", o tragičnoj sudbini jedne porodice: Dati život za opšte dobro, bez ikakvog ličnog interesa, danas izgleda nestvarno

Foto: Z. JOVANOVIĆ
SAMO onaj koji se žrtvuje, daje svom životu smisao. Istorija pamti ljude koji su stradali zbog onoga u šta su verovali i one koji su voleli svoj narod uprkos njegovim manama. Ubijeni su mladi, ali priča o njima traje i danas - ovim rečima glumac i reditelj Filip Gajić objašnjava motive za stvaranje predstave "Sestre braće Baruh".
Predstava će premijerno biti izvedena u subotu, 17. februara, u "Dorćolskom narodnom pozorištu" u Solunskoj ulici.
- Braća Baruh (Isidor, Bora i Josif) stradali su u NOB-u, a njihove sestre Šela i Bela ubijene su u Banjičkom logoru. O pogibiji braće, nažalost, danas se malo zna. O sestrama još manje... Moja kći Natalija išla je u školu koja nosi ime "Braća Baruh" i ja sam poželeo da saznam nešto više o ovoj porodici - objašnjava Gajić.
- Pročitao sam u dahu knjigu Radoja Davidovića "Povest braće Baruh", potom došao i do potomaka Sonje Baruh, kao jedine preživele od šestoro dece. Ona se tokom rata kao skojevka krila u Jagodini pod lažnim imenom. Umrla je 1999. godine, što znači da je videla raspad zemlje i bombardovanje. Doživela je tako da, na neki način, žrtve njenih najmilijih budu dovedene u pitanje.
Gajić ističe kako je od Sonjine ćerke Šele saznao da je jedini motiv njene majke, kao i ostalih tetaka i stričeva, bio borba za pravednije društvo i otpor okupatoru.
- Predstavu sam radio kao bajku, jer iz naše perspektive njihova posvećenost idealima deluje nestvarno. Bez ikakvog ličnog interesa, svesno stradati za opšte dobro, danas je potpuno bajkovito - ističe Gajić.
- Želimo stariju publiku da podsetimo, a mlađu upoznamo sa onim što sa sobom nose nacističke ideje koje su ovog časa u usponu u celom svetu. Svedoci smo i pokušaja da se rehablilituju oni koji su direktno učestvovali u pogromu Jevreja, Srba, Roma... Ovo je moja prva predstava sa istorijskom tematikom i, nimalo slučajno, ukršta dokumentarno i bajkovito pozorište.
U predstavi igraju Jovana Belović, Vahid DŽanković, Sunčica Milanović, Gordana Đokić, Milica Sužnjević i Aleksandar Stoimenovski. Scenskim pokretom bavila se Marta Bjelica, a rekvizitom Milorad Kalanj.
- Naš rekviziter zaslužuje da se posebno pomene. Radni vek proveo je na filmu, sarađivao je i u seriji "Otpisani". Kada je ostao bez svog prostora, našem pozorištu je doneo "u nasleđe" zanimljive rekvizite ne samo iz 20. već i 19. veka.
BEZ ULOGE U BDP
NAŠ sagovornik je završio novosadsku Akademiju umetnosti (odsek gluma) u klasi profesora Radeta Šerbedžije. Sticajem okolnosti, kasnije je bio u braku s njegovom ćerkom Lucijom, s kojom ima sina Sergeja i kći Anastasiju. Najstarija Filipova kći Natalija (iz prvog braka) živi sa ocem u Beogradu.
Gajić je do sada napisao petnaestak komada i režirao duplo više predstava. Od svoje četrnaeste (do 47. godine) učio je "zanat" od LJubiše Ristića u KPGT. Stalni član je Beogradskog dramskog već četvrt veka, ali nijedna njegova predstava nije na aktuelnom repertoaru. Iako, kako kaže, nikada nije odbio ponuđenu ulogu...
Tanja
18.02.2017. 00:46
Prima platu u BDP 25 godina, svakog meseca, a ne radi ništa. JUL
@Tanja - Pogledajte neku njegovu predstavu, pa prokomentarisite ponovo.
Knjigu Povest o braći Baruh nije napisao Radoje Davidović nego Mirjana Belić-Koročkin i Radivoje Davidović. Izdavači su bili Dečje novine i Vojno i izdavački i novinski centar iz Beograda 1988. godine. Inače predstava je odlična.
Po mnogima mozda najbolji srpski reditelj. Car. NEK sidju oni odozgo dole kako bi nešto naučili.
Sjajan pozorišni komad. Kad će biti repriza.
Komentari (6)