Brend bira društvo u školi

B. Borisavljević

20. 10. 2017. u 14:44

Socijalne razlike među beogradskim đacima sve izraženije, direktori kategorično tvrde da ih uopšte nema. Forum srednjih škola: Nekada su se gledale samo patike, danas sve

Бренд бира друштво у школи

Neki roditelji pozajmljuju novac da kupe firmiranu garderobu / Foto N. Fifić

PATIKE u trendu, duksevi, telefoni...nažalost, i dalje su "ulaznica" za društvo koje je najpopularnije u školi. Iako je javna tajna da se "drugovi" biraju i odbacuju iz društva, ako se ne uklapaju u "kalup", direktori škola kategorično tvrde da to nije tačno i da nisu imali informacija da neko nekog zadirkuje zbog garderobe koju nosi.

Prema rečima Milorada Antića, predsednika Foruma srednjih stručnih škola Beograda, socijalne razlike su poslednjih godina izraženije nego ranije, pre svega u srednjim školama. On ističe da je brendirana garderoba uslov da učenici budu prihvaćeni u društvu, a oni čiji roditelji nemaju novca da im je kupe, budu odbačeni.

- Nekada su se gledale samo patike, a danas sve, od kačketa do čarapa - kaže Antić. - Pojedini učenici su izuzetno dobro obučeni i onda omalovažavaju đake koji nemaju novca za takvu garderobu. Tako im se podsmevaju, uz komentare "vidi kakvu piroćanac - majicu imaš". Pošto bi svaki roditelj sve uradio za svoje dete, dešava se i da pozajme novac kako bi mu kupili firmiranu garderobu, da im se ne bi podsmevali u školi.

I dok direktori škola tvrde da nema socijalnog raslojavanja među decom, roditelji svakodnevno vide po svom novčaniku kako "nema razlika". Naša čitateljka S.M, majka je trojice dečaka, od kojih dvojica idu u osnovnu, a najstariji je ove godine postao srednjoškolac.

- Nedavno je tražio trenerku jednog poznatog sportskog brenda koja košta 16.000 dinara. Bitno je da duksevi, farmerke, trenerke budu iz poslednje kolekcije - priča ona. - To je izraženije od kada je krenuo u srednju školu. U osnovnoj nije bilo takvih zahteva. Mlađa deca su u trećem i petom razredu, ali dešava se. Njihovo objašnjenje je da imaju drugari u školi, pa kako da se oni izdvajaju...

Da nisu izuzeti ni osnovci, pokazuje i primer A.V., čija ćerka od prvog razreda insistira na firmiranoj garderobi. Kako nam priča njena majka, sada pohađa peti razred, odlična je učenica od prvog razreda. Ali, s obzirom na finansijske prilike, nije moguće uvek kupiti nešto sa zvučnim imenom. Naša čitateljka ističe da je to teško objasniti detetu, pa se dešava i da se zaduži, kako bi devojčica imala čizme i mantil kao i njene drugarice.

TELEFONI

Posebna "stavka" u stajlingu je i mobilni telefoni, koji su, iako zabranjeni u školi, često najbitnija stvar u torbi.

- Iako imam solidan telefon, sramota me je da ga izvadim pred učenicima - kaže Antić. - Đaci koriste poslednje modele "ajfona" i "samsunga", tako da je mobilni deo celokupnog imidža koji oni prave pred drugim đacima.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

PP

20.10.2017. 22:05

Za to su krivi najvise roditelji koji od malena se trkaju da im dete ima sto bolju garderobu, obucu, igracke....

Нема ту никакве кривице

23.10.2017. 13:18

@PP - Шта је ту лоше? Па основни смисао рада и постојања сваког иоле нормалног родитеља је да деци пружи што бољи живот а то укључује боље становање, образовање, исхрану, одевање, обућу, летовање, зимовање, итд. Прво деци а онда и себи. Тои је покретач развоја сваког друштва и државе. Ако сви требају да живе исто, онда нико не би хтео да ради нити да ради на свом образовању.

Student

24.10.2017. 20:35

@PP - Kako šta je tu loše? Šta će detetu od 15 godina, telefon od 800 evra i patike/čizme od 250 evra? Nema to veze sa boljim životom, dobar život će dete imati i ako koristi telefon od 200-300 evra i patike od 60 evra, a ovo što se danas radi nije omogućavanje kvalitetnog života detetu, već čisti kompleksi.