NARODNA NOŠNJA NIT PROŠLOSTI: Izložba baštine "Čuvari tradicije" u Nišu

Jelena Ćosin

09. 04. 2025. u 08:00

U AUTENTIČNOM prostoru Barutane u niškoj Tvrđavi otvorena je izložba "Čuvari tradicije: Lepota narodne nošnje kroz vekove". Postavku, koja prikazuje bogatstvo narodne nošnje sa teritorije Srbije, organizovao je Ansambl narodnih igara i pesama "Mozaik" povodom desetogodišnjice postojanja.

НАРОДНА НОШЊА НИТ ПРОШЛОСТИ: Изложба баштине Чувари традиције у Нишу

foto: j. cosin

Izložba je obogaćena pratećim programom - nastupima izvornih pevačkih grupa i muzičkih sadržaja, koji dodatno oživljavaju duh prošlih vremena, pozivajući posetioce na putovanje kroz vreme, tkanje i nit.

Marjan Zdravković, direktor ansambla, istakao je da su mnogi izloženi primerci rezultat poverenja koje su im ukazali sugrađani.

Podrška

ORGANIZACIJU izložbe podržali su Grad Niš, Turistička organizacija, Istorijski arhiv grada i Gradska opština Crveni Krst. Postavka će biti otvorena do četvrtka, a svi ljubitelji kulturne baštine pozvani su da posete ovu nesvakidašnju manifestaciju.

- Nišlije su nam verovale i poklonile nam pojedine delove nošnji. Ovo je način da im se zahvalimo i pokažemo šta čuvamo u našem fundusu. Ponosni smo što možemo da predstavimo originale koji se retko viđaju, poput opanaka s početka 20. veka, pafti, muškog jeleka iz tridesetih, ali i na ženske nošnje, među kojima se izdvaja svečana vistanska suknja - rekao je Zdravković.

Posebnu pažnju posetilaca privlače detalji - bogato ukrašeni jeleci sa zlatnim vezom, unikatne kecelje rađene tehnikom pokrstice, tkanice sa dvostrukim šarama specifičnim za niški kraj, i dukati koji su nekada bili pokazatelj ženine imućnosti.

- Svaki komad ima svoju priču. Na primer, bele marame su nosile mlade devojke i označavale su nevinost, dok su tamnije tonove birale starije žene. Takođe, ni dve kecelje, čak ni kod rođenih sestara, nisu bile iste - istakao je Zdravković, pokazujući fotografiju iz Istorijskog arhiva koja svedoči o toj jedinstvenosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

DR NOVOSTI: Zašto je transplantacija obrva toliko popularna među ženskom populacijom?