BORCI ĆE BITI OTRGNUTI OD ZABORAVA: Na Nemačkom vojničkom groblju u Smederevu 4.593 vojnika Prvog svetskog rata počiva bez ijednog obeležja
NEMAČKO vojničko groblje u Smederevu, gde je sahranjeno više od 4.500 vojnika poginulih u Prvom svetskom ratu, leži zaboravljeno nadomak centra grada, na mestu koje se zove Pionirski park.
Foto: N. Živanović
Nema nijednog obeležja da ovde počiva na hiljade ljudi, spomen kapela je uništena, park zapušten, a malo njih zna i da groblje postoji na ovom mestu.
U Pionirskom parku, za koji većina misli da je izletiše sa prelepim pogledom na Dunav, gde su se generacija zabavljale, sankale i dolazile na piknik, zapravo leže kosti vojnika. Prema podacima Nemačkog narodnog saveza za staranje o ratnim grobovima, ovde je sahranjeno 4.593 vojnika, najviše Nemaca i Rumuna. Među njima je i 67 vojnika Vojske Kraljevine Srbije, deset Francuza, jedan Englez i 373 vojnika iz Rusije. Ovde je sahranjen i veći broj žrtava eksplozije u Smederevskoj tvrđavi 1941.
Groblje, koje danas zapravo i ne postoji, formirano je 1915. godine. Tada je izgrađen i spomenik visok osam metara koji je srušen između dva rata. Bilo je u prošlosti glasina da je rađena ekshumacija ostataka, ali to nije zapisano nigde.
Najviše podataka donosi knjiga "Nemačko ratno groblje u Smederevu" Branka Dukića. Groblje je obnavljano više puta. Od 1934. do 1936. je sagrađena spomen kapela sa sedam mozaika, lanternom i bronzanim krstom na vrhu.
Nakon Drugog svetskog rata, zbog mržnje prema okupatoru, krstovi su pokidani i uništeno je svako obeležje. Ostala je kapela koja je mnogo godina kasnije ustupljena vajaru Selimiru Jovanoviću Seletu koji ju je on preuredio u atelje. Uništeno je sve što se u njoj nalazilo. Danas je na ovom mestu smetlište, javni toalet, kapela je ostala bez vrata i staklenika, a "krase" je grafiti.
Prostor groblja je pod ingerencijom Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Smederevu.
Zapeo sporazum
JOŠ 2018. bilo je najava da će Srbija potpisati sporazum sa Nemačkom o zaštiti grobova i vojnih memorijala. "Novosti" su pitanja na ovu temu uputile nadležnom Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ali odgovore nismo dobili.
- Nemačko vojničko groblje je u režimu prethodne zaštite, što je najniži nivo zaštite - kaže v. d. direktora ove ustanove Dejan Radovanović. - Vojničko groblje je do 1930-ih održavala Jugoslavija u saradnji sa Nemačkom. Ovaj prostor je delom u vlasništvu Republike Srbije, a delom Grada Smedereva, dok pravo korišćenja nad tim delom i danas ima Nemački savez sa staranje o ratnim grobljima.
Decenijama se ovom temom niko u gradu ne bavi. Sada su gradske vlasti rešile da pokušaju.
- Volja postoji, zbog toga ćemo kontaktirati Nemačku komisiju za ratna groblja - kaže gradonačelnica Smedereva Jasmina Vojinović. Ona navodi da su gradske službe počele čišćenje i uređenje ovog mesta.
- Idemo korak po korak. Zajedno možemo da pronađemo model kako da groblje uredimo, označimo i tako pokažemo pijetet prema ljudima koji tu počivaju.
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)