ZAVRŠENA „KARAĐORĐEVAČKA PRELA”: Promocijom zbornika okončana tradicionalna manifestacija u selu kraj Žitišta
PROMOCIJOM zbornika o istoriji Banatskog Karađorđeva, koje slavi vek naseljavanja, „Karađorđevačko stoleće”, zatvorena su tradicionalna 23. po redu Karađorđevačka prela u ovom selu u opštini Žitište.
Foto: A. Amižić
Zbornik, sastavljen od radova dr Milana Micića, Dimitrija Mihajlovića, Nataše Knežević, prof. Milana Radakovića i Dušana Guteše, otvara brojna nova pitanja i teme iz istorije ovog mesta i, kako je u predgovoru napisao istoričar dr Milan Micić, ima za cilj da podstakne nove generacije na istraživanje istorije Banatskog Karađorđeva, ali i drugih kolonističkih naselja, jer istorija ovih naselja nije dovoljno poznata srpskoj naučnoj i kulturnoj javnosti.
Foto: A. Amižić
Izdavači zbornika su Biblioteka „Branko Radičević”, udruženje građana Karađorđevačka prela i Mesna zajednica Banatsko Karađorđevo, a o promociji zbornika govori Vesna Ćuk, predsednica udruženja „Karađorđevačka prela.
Svoje utiske o završenoj 23. manifestaciji „Karađorđevačka prela” iznose Ivana Petrić, predsednica Organizacionog odbora, i predsednik mesne zajednice Banatsko Karađorđevo Petar Lukić.
BONUS VIDEO: Reporter "Novosti" u manastiru Svetog kralja Milutina na planini Ljulin kraj Sofije
Preporučujemo
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)