ZVEZDA PORAŽENA NAKON VELIKE DRAME OD ŽALGIRISA: Crveno-beli san o plej-inu sve dalje

Filip Milošević

09. 02. 2024. u 22:10 >> 22:11

KOŠARKAŠKI klub Crvena zvezda dočekala je Žalgiris u 26. kolu Evrolige, nakon velike drame slavili su gosti rezultatom 91:93.

ЗВЕЗДА ПОРАЖЕНА НАКОН ВЕЛИКЕ ДРАМЕ ОД ЖАЛГИРИСА: Црвено-бели сан о плеј-ину све даље

Fantastičan meč odigrali su Žalgiris i Crvena zvezda, od prvog sudijskog podbacivanja navijači su gledali neizvestan susret pripao je Andrei Trinkijeriju i zelenima.

Iako je tokom većeg dela meča bilo rezultatski neizvesno, u prvoj deonici imali su gosti prednost od šest poena, uz dosta otvorenih šuteva koje nisu srećom po domaćina pogađali. Realizovali su sa distance 3-10.

Nije na terenu bilo Miloša Teodosića, kao i Branka Lazića, a "patike" Tea odlično je popunio Jago dos Santos. Dirigovao je igrom Crvene zvezde, već u prvoj deonici lako je došao do šest asistencija.

Veoma izjednačeno bilo je prvo poluvreme u "Štark areni". Često su se timovi smenjivali u vođstvu.

Imali su u prvom poluvremenu izabranici Janisa Sferopulosa dobre procente šuta, za dva 12-16, a 5-11 za tri poena. Ipak, nedostajala je agresivnost u odbrani, kako bi na poluvremenu imali prednost - 45:45.

Pronalazili su u nastavku igrači zvezde dobra rešenja u napadu, ali im je nedostajalo čvrstine u odbrani, ostavljali su rivalu previše prostora, a to je kažnjavao gost sa distance. Te, još jednom Žalgiris je bio na plus šest.

Trojkama Rokasa Gedraitisa i Jaga dos Santosa uspeli su da izjednače i potom povedu igrači tima sa Malog Kalemegdana, ali potom rival pravi seriju 5:0 za 68:65 pred poslednji period.

Sve ono što je nedostajalo u proteklih 30 minuta imala je Zvezda u poslednjem periodu. Odličnu odbranu iz koje je lako dolazila do poena, uz pet brzih Fredija Gilespija izabranici Janisa Sferopulosa poveli su 72:68 osam minuta do kraja.

Jago dos Santos je na osam minuta pre kraja meča već imao dabl-dabl (13 poena, 12 asistencija), i bio je glavni moteor u igri domaćih.

Igralo se u naletima, a nijedna ekipa do samog kraja nije uspela da se rezultatski odlepi, a nakon penal završncie slavili su gosti rezultatom 91:93

Crvena zvezda - Žalgiris 91:93 (22:23, 23:22, 20:23. 26:25)

Crvena zvezda: Smart 9, Lazarevic, Hanga, Davidovac 2, Mitrovic 15, Tobi 2, Bolomboj 8, Ilić,  Nedović 15, Gedraitis 11, Gilespi 8, Dos Santos 21.

Žalgiris: Evans 25, Lekavičius 3, Hejs 2, D. Gedraitis 6,  Smits 13, Laurinas Birutsi 12, Sumner 7, Dimša 8, Lavinovičius, Manek, Butkevičius 2, Edgaras Ulanovas 10

40' Jago pravi nesmotren start i faulira Ulanovasa, a faul okarakterisan kao nesportski.

40' Promešao je Kinan Evans Zvezdinu odbranu, prevashodno Boloboja, naslonio loptu na tablu i lagano došao doveo Žalgiris na prag pobede.

39'' Faul Gilespija, Butkevičius je fauliran ali maši oba slobodna bacanja. 85:88.

38' Jago je napravio odličan solo prodor i uspeo lakim polaganjem da ostavi Zvezdu u igri. 83:85

37' Sjajni napadi Zvezde, prvo je poentira Nedović zatim i Gedraitis, ali Dimša ponovo kažnjava lošiju odbranu crveno-belih. 80:83

36' Neverovatni Evans ponovo pogađa trojku i odvodi gostujuću ekipu na četiri poena prednosti. 76:80

35' Laki poeni Jaga, ali zatim pravi nepotreban faul na pola terena i šalje Šmitsa na liniju penala, sa kojih je bio siguran. 74:77

34' Ponovo Kinan Evans. Iznudio je dva penala uz tehničku Mitrovića, a plejmejker gostiju je sva tri puta bio siguran. 72:75

33' Kinan Evans je nezaustavljiv danas. Bivši košrkaš Igokee donosi izjednačenje litvanskoj ekipi 72:72.

32' Au, kakvo zakucavanje Gilespija uz prekšraj! Crveno-beli se posle dužeg vremena odvajaju na dva poseda razlike. 72:68

31' Poslednju deonicu otvaraju gosti promašajem, dok na drugoj strani Gilespi uspeva da pogodi oba bacanja, a zatim i Nedović krade loptu i polaže loptu u koš. Zvezda ponovo vodi! 69:68

Kraj treće četvrtine

30' Treća četvrtina je završena poenima izgubljenom loptom Nemanje Nedovića, na sreću crveno-belih Lekavičius nije uspeo da to kazni dalekometnom trojkom. 65:68

29' Na sve imaju odgovor gosti. Ovog puta pogađa trojku Menek, te Žalgiris ponovo vodi. 65:66

27' Ponovo pogađa trojku Rokas Gedraitis! Crveno-beli se zatim brane pa dolaze do ponovne prednosti dalekometnom trojkom Jaga! 65:63

26' Birutis ponovo pogađa preko Bolomboja. 59:63

25' Nova asistencija Jaga na meču, jedanaesta. Bolomboj je imao lak zadatak. 57:59.

24' Loša odbrana Crvene zvezde u poslednjih minut. Prvo Šmits sa poludistance postiže svoj deveti poen, a zatim i Ulanovas trojkom tera Sferopulosa na novi tajm-aut. 53:59

23' Sjajna asistencija Nemanje Nedovića za Mitrovića koji postiže lake poene. Na drugoj strani odmah uzvraća trojkom Roland Šmits. 53:54

22' Pogodio je Kinan Evans novu trojku za Žalgiris, uzvratio je Rokas Giedraitis flouterom, a Jago stiže do dabl-dabla.

Kraj druge četvrtine

20' Kao da se nije igralo nakon prvog poluvremena. Zvezda u završnici stiže do rezultatskog egala i na pauzu se ide rezultatom 45:45.

Tekst potpisa19' Novi laki poeni za Žalgiris. Dimša je pogodio otvorenu trojku i ponovo odveo goste na dva poseda razlike. 37:41

18' Obe ekipe su u bonusu. Jago je iznudio faul i bio polovičan sa linije penala 36:36.

16' Treća trojka Evansa koji je ponovo sam kao duh i Žalgiris ponovo vodi 33:34- Tajm-aut za Janisa Sferopulosa.

16' Ponovo Zvezda dolazi do prednosti! Smart pogađa trojku za ''eksploziju'' u ''Areni''. 33:31

14' Au kakva trojka Samnera! Neverovatan odgovor gostiju nakon lakih poena Majka Tobija. 28:29

13' Menek uz faul stiže do lakih poena. 24:26

12' Nakon nekoliko loših napada sa obe strane Zvezda, Džavonte Smart upisuje svoje prve poene na meču. 24:23

11' Tobi nije uspeo da realizuje prvi napad domaće ekipe u drugoj četvrtini.

Kraj prve četvrtine

10' Odlična rola Mitrovića u završnici prve četvrtine, ponovo je stigao do lakih poena i održava crveno-bele u ovom meču. 22:23

Tekst potpisa

8' I to se desilo! Luka Mitrović postiže trojku i dovodi Zvezdu na samo jedan poen zaostatka. 16:17.

7' Jago stiže do novih poena nakon solo prodora i smanjuje prednost gostiju. 13:17

6' Prvi tajm-aut na meču. Bolji početak gostiju na početku ovog duela. 9:14

5' Žalgiris preko Rolanda Šmitsa dolazi do novih lakih poena i odlazi na dva poseda razlike 7:11.

4' Nakon nekoliko promašaja na obe strane Nemanja Nedović stiže do svojih novih poena i donosi izjednačenje crveno-belima 7:7.

2' Ponovo poentira Birutis nakon ofanzivnog skoka. Međutim Nedović sjajnom trojkom dovodi crveno-bele do prve prednosti na meču 5:4.

1' Počela je utakmica u ''Štark Areni'' prvi napada na meču ima Žalgiris koji preko Birutisa stiže do prednosti 0:2.

UOČI MEČA:

Trener crveno-belih Janis Sferopulos neće moći da računa na Miloša Teodosića kao ni na kapitena Branka Lazića  zbog povreda, ali i pored izostanka dva bitna igrača i dobre forme Žalgirisa Grk veruje u dobar rezultat.

- Žalgiris je u dobrom momentumu, dobrom ritmu, pobedili su tri od poslednje četiri utakmice, pa je za nas bitno da budemo veoma koncentrisani. Primarno je da bude dobra odbrana, da kontrolišemo utakmicu dobrom odbranom. I u napadu da vidimo šta pokušavaju da urade i igramo pametno protiv svih poteškoća u koje će nas staviti. Igraju sada na drugačiji način u odnosu na prvi meč, moramo biti pametni, da čitamo - istakao je Grk.

BONUS VIDEO: „KLASIĆI“ NIKOLE JOKIĆA: Gde su sada igrači koji su birani ispred Somborca 2014?