POGINULO 17 RUSKIH RIBARA: U Barencovom moru led i nalet ogromnih talasa potopili brod “Onega”
TALASI u Barencovom moru u blizini Nove Zemlje u ponedeljak su potopili ribarski brod "Onega" sa 19 članova posade.
Preživela samo dva člana posade
Preživela su samo dva ribara, pomoćnik kapetana Vladislav Butorina i mornar Ruslan Katjuhin, a ostali su nestali u hladnoj morskoj vodi.
Preživeli su ispričali da je brod bio "sav u ledu", da bi ga kasnije veliki talasi razbili. Pre nego što je došlo do nesreće, posada je pokušavala da na brod podigne ulovljenu ribu. Kad je stigao signal da su ribari u nevolji, ka mestu nesreće je poleteo avion Severne flote, a zatim i helikopteri Ministarstva za vanredne situacije.
"Onega" je sa posadom krenuo je iz Murmanska na severu Rusije. Tamo žive porodice poginulih.
Rodbina kaže da su primanja ribara direktno zavisila od ulova i zato su oni kretali na more čak i kada su uslovi bili veoma loši. Supruga Igora Bondarenka, je uspela da razgovara sa njim pre nesreće i on joj je kazao da je brod sav u ledu.
- Poznato je da Barancovo more ne zamrzava zbog tople Golfske struje. Ali kad je jako nevreme talasi bacaju vodu na palubu i ona brzo počinje da se ledi jer je niska temperatura.Tako se na brodu stvaraju debeli slojevi leda. Ako se brzo ne skida taj led, postoji velika opasnost da se brod potopi - objašnjava iskusni moreplovac i autor knjiga o opasnim situacijama na moru Igor Kurdin.
Preporučujemo
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)