ŠVEDSKA SE ODREKLA SVOJIH GRAĐANA U SRED RATA: Snalazite se sami!
ŠVEDSKA vlada napušta svoje građane usred haosa na Bliskom istoku, dok Srbija, zahvaljujući ličnoj diplomatiji predsednika Aleksandra Vučića, već uspešno izvlači svoje državljane specijalnim letovima i rutama.
Novosti
U trenutku kada hiljade Šveđana ostaju zarobljeni u Dubaiju i drugim delovima regiona zbog zatvorenog vazdušnog prostora nakon američko-izraelskih udara na Iran, Ministarstvo spoljnih poslova Švedske odbija da preduzme ozbiljne korake za evakuaciju. Umesto konkretne pomoći, švedski zvaničnici šalju poruke da građani treba sami da se snalaze, a poznati umetnik E-tajp koji se nalazi u Dubaiju gde snima novi album javno optužuje vlasti za nebrigu. Švedski mediji čak ismijavaju svoje sunarodnike kao „razmažene turiste“, optužujući ih da očekuju državu kao „dadilju“. Zabrinjavajuće su izjave koje mogu da se pročitaju u štampi da građani izgleda veruju da je država neka vrsta roditelja koji će doći po njih kad god upadnu u problem. prenosi ,,omni.se“. Ova hladnoća prema sopstvenim ljudima izaziva opravdano ogorčenje, država koja se hvali humanizmom i visokim standardima pokazuje da njeni građani nisu prioritet kada kriza udari.
Nasuprot tome, Srbija pokazuje odgovornost i efikasnost. Predsednik Aleksandar Vučić lično je angažovao diplomatske kanale, razgovarao sa liderima UAE i drugih zemalja, te osigurao da Er Srbija i specijalni letovi već dovode stotine državljana iz Dubaija i drugih zona rizika. Prvi avioni su sleteli u Beograd, a evakuacija se nastavlja bez odlaganja – čak i za građane iz regiona. Ovo je primer kako lična inicijativa i brza akcija spasavaju živote, dok birokratija i ravnodušnost drugih ostavljaju ljude na cedilu.
POGLED REDAKCIJE PORTALA SRPSKI UGAO
U noći između 3. i 4. marta 2026. specijalni evakuacioni let Er Srbije iz Šarm el Šeika sleteo je u Beograd sa 67 putnika, evakuisanih iz Izraela preko Egipta. Među njima su bili ne samo srpski državljani, već i građani BiH, Crne Gore, Severne Makedonije, Hrvatske i Slovenije, što pokazuje regionalnu solidarnost u krizi. Putnici su prethodno kopnenim putem prebačeni iz Izraela do egipatske granice, a zatim avionom nacionalne kompanije bezbedno vraćeni kući, u organizaciji Vlade Srbije i Ministarstva spoljnih poslova. Ovaj primer brze i inkluzivne akcije ističe efikasnost u spasavanju života usred haosa izazvanog ratnim dejstvima.
(srpskiugao.rs/Stefan Stojanović)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)