RAZORAN ZEMLJOTRES POGODIO GRČKU: Izdato upozorenje na cunami
ZEMLjOTRES jačine 6,1 stepen po Rihterovoj skali registrovan je danas oko dva sata u morskom području 20 kilometara južno-jugozapadno od ostrva Kasos, istočno od Krita, saopštio je Geodinamički institut Nacionalne opservatorije Atine.
Foto: Novosti
Epicentar potresa nalazio se na dubini od 64,4 kilometra, preneo je Katimerini. Zemljotres se osetio kod Krita, kao i kod ostrva Rodos i Kos, kao i u nekim delovima Turske, a kao mera predostrožnosti izdato je upozorenje na cunami.
Za sada nema izveštaja o povređenima niti o ozbiljnoj materijalnoj šteti. Predsednik Organizacije za planiranje i zaštitu od zemljotresa (OASP) i profesor geologije Efimios Lekas rekao je da je dubina od 60 kilometara ključna karakteristika ovog potresa, jer je zbog toga intenzitet na površini bio smanjen.
Prema prvim opisima stanovnika, nije zabeleženo značajnije dejstvo zemljotresa. Lekas je naglasio da se ovakvi zemljotresi na toj dubini obično javljaju kao pojedinačni događaji, bez izražene pre-ili postseizmičke aktivnosti.
On je dodao je da se potres dogodio na "Grčkom luku", mestu sudara evropske i afričke tektonske ploče. Komentarišući moguće veze sa nedavnim potresima na Santoriniju i Turskoj, Lekas je istakao da ne postoji nikakva povezanost, jer su geotektonski uslovi različiti.
Preporučujemo
KAD NE MOGU IRAN Izrael napao Liban: Meta vojni kompleksi Hezbolaha (VIDEO)
27. 02. 2026. u 00:00
OMANSKI MINISTAR: Današnji pregovori SAD i Irana doneli značajan napredak
26. 02. 2026. u 23:22
ARAKČI ZADOVOLjAN: Pregovori sa SAD jedni od najozbiljnijih koje smo do sada vodili
26. 02. 2026. u 22:54
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (0)