ROJTERS TVRDI: Iran nastavlja obogaćivanje uranijuma, sve bliži proizvodnji nuklearne bombe
IRANSKA proizvodnja visoko obogaćenog uranijuma se nastavlja, a trenutne zalihe pokazuju da Teherenu nedostaje dva kilograma ovog elementa za proizvodnju četiri nuklearne bombe, pokazao je poverljivi izveštaj Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u koji je Rojters imao uvid.
Foto Tanjug/AP
Iranske zalihe uranijuma u obliku uranijum-heksafluorida obogaćenog do 60 odsto čistoće, što je blizu otprilike 90 odsto kvaliteta oružja, porasle su za 22,6 kg na 164,7 kg, navodi se u izveštaju IAEA.
Prema merilu IAEA, to je u teoriji samo dva kilograma manje nego što je potrebno da se proizvedu četiri nuklearne bombe, uz dovoljno bogaćenje uranijuma.
U izveštaju se takođe dodaje da Teheran nije poboljšao saradnju sa tim nuklearnim nadzornim telom UN uprkos rezoluciji prema kojoj se to zahteva.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSI NA POZICIJI: Viđeni tenkovi u Kurskoj oblasti
Preporučujemo
IRAN SAOPŠTIO: Huti pristali na privremeno primirje kako bi se spasio tanker Sunion
28. 08. 2024. u 22:40
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)