TU SITUACIJU TREBA REŠITI: Sijarto - Fokus predsedavanja Mađarske EU na proširenju Unije na Zapadni Balkan
TOKOM predstojećeg predsedavanja EU, Mađarska planira da se usredsredi na pitanja koja su važna za centralnu Evropu, kao što je borba protiv ilegalnih migracija, proširenje Unije na Zapadni Balkan i energetska bezbednost, izjavio je danas šef mađarske diplomatije Peter Sijarto.
Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić
Kad je u pitanju proširenje EU, Sijarto je na pres-konferenciji sa svojim češkim kolegom Janom Lipavskim, rekao da region Zapadnog Balkana nije zaslužio da čeka članstvo 14 godina i 11 meseci, čime se, kako kaže, podriva kredibilitet politike Unije, prenela je mađarska novinska agencija MTI.
- To je situacija koju treba razrešiti, tako da mađarsko predsedavanje (Uniji) ima jasnu agendu da pomogne zemljama Zapadnog Balkana da ubrzaju proces pristupanja - rekao je Sijarto.
On je istakao da se efekti migaracije direktno osećaju u centralnoj Evropi od 2015. godine i neophodna je ozbiljna regionalna saradnja da bi se zaustavio priliv migranata.
-Češka, slovačka i poljska policija su nam pomogle i pomažu nam na južnim granicama Mađarske da zadržimo van granica ilegalne migrante koji prete Evropi. Neophodni su kontinuirani zajednički napori četiri premijera centralne Evrope da se pitanje kvota drži pod kontrolom i da se ne dozvoli hiljadama ili desetinama hiljada ilegalnih migranata da nekontrolisano lutaju okolo, dodao je Sijarto.
Šef mađarske diplomatije je naglasio da će centralna Evropa ''nastaviti da se odupire pritiscima u vezi sa kvotama".
Sijarto se dotakao i energetske bezbednosti, navodeći da Mađarska i Češka planiraju nuklearni razvoj i da će zbog toga nastaviti da se bore protiv negativne diskriminacije u vezi sa nuklearnom energijom u Briselu.
- Nuklearna energija je održiv način proizvodnje energije, bezbedan je, ekološki prihvatljiv i jeftin metod za proizvodnju velikih količina električne energije, zaključio je Sijarto.
Preporučujemo
DRAMATIČNO UPOZORENjE ILONA MASKA: Amerika će banrotirati ako ne uradi ovo
11. 02. 2026. u 13:21
"NE MOŽEMO DA DOĐEMO SEBI OD ŠOKA" Ovo su Dragan i Marko koji su se ugušili u vikendici kraj Drine, Banja Koviljača zavijena u crno (FOTO)
TELA Dragana Pavlovića (32) i Marka Glišića (34) pronađena su danas u vikendici kraj Drine, kod Banje Koviljače.
11. 02. 2026. u 12:45
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (0)