TRI DRŽAVE NAPUŠTAJU MOĆAN BLOK: Okreću se Putinu i Rusiji
TRI zapadnoafričke države u kojima vlada hunta - Niger, Mali i Burkina Faso danas su objavile da napuštaju Ekonomsku zajednicu zapadnoafričkih država (ECOWAS), regionalni ekonomski blok koji ih poziva "da se vrate demokratskoj vladavini."
Foto: Tanjug/AP photo
Odluka triju zemalja, objavljena u zajedničkoj izjavi koja je pročitana u programu nacionalne televizije Nigera, udarac je nastojanjima bloka da postigne regionalnu integraciju pošto je suspendovao te tri zemlje nakon vojnog preuzimanja vlasti.
Optužuju blok da je pod uticajem spoljnih sila
Nakon državnih udara u tri države, uprkos sankcijama, pregovorima i pretnjama vojnom intervencijom vojni zvaničnici nisu uspeli da zajamče precizan vremenski period u kojem bi se tri države vratile ustavnoj vladavini.
Umesto toga, zvaničnici tri zemlje pooštrili su retoriku protiv bloka i optužili ga da je pod uticajem spoljnih sila. Istovremeno su tri zemlje prekinule vojne veze i saradnju s bivšim kolonijalnim vladarem, Francuskom i za podršku u području bezbednosti obratile se Rusiji.
Trojica vojnih zvaničnika Malija, Nigera i Burkine Faso tvrde da žele da povrate bezbednost u svoje države pre nego što se organizuju izbori. Istovremeno se tri nacije Sahela bore protiv pobunjenika koji su u vezi s Al Kaidom i Islamskom državom.
- Hrabri narodi Burkine Faso, Malija i Nigera nakon 49 godina sa žaljenjem i velikim razočaranjem primećuju da se organizacija ECOWAS udaljila od ideala svojih utemeljitelja i duha panafrikanizma - rekao je pukovnik Amadou Abdramane, portparol nigerske hunte.
Kakve će biti posledice?
- Organizacija je propustila da pruži pomoć tim državama u njihovoj egzistencijalnoj borbi protiv terorizma i nesigurnosti - dodao je.
Zasad je nejasno kako će odluka vojnih hunta Nigera, Burkine Faso i Malija uticati na regionalni blok koji čini 15 članica i u kojem postoji pravilo slobodnog kretanja ljudi i roba.
Ciljevi ECOWAS-a su regionalna saradnja na ekonomskom, društvenom i političkom polju kao i osiguranje regionalne bezbednosti.Prema osnivačkom sporazumu, članice koje žele da se povuku moraju da predaju pismeno obaveštenje godinu dana ranije. Zasad nije jasno da li su tri države to učinile. U skladu sa sporazumom, države moraju da nastave da se pridržavaju odredbi tokom jednogodišnjeg razdoblja.
BONUS VIDEO: ŠOJGU IZNEO PODATKE O KONTRAOFANZIVI Ukrajina izgubila 125.000 vojnika i 16.000 komada vojne tehnike
(Indeks)
Preporučujemo
LUKEŠENKO STIŽE KOD PUTINA: Važan razgovor pred velikim liderima, evo kada će se sastati
27. 01. 2024. u 11:41
POTPUNO IZNENAĐENjE ZA NEPRIJATELjA: Putin saopštio sjajne vesti za Ruse
16. 01. 2024. u 17:20
VENECUELA TONE U HAOS: Poznato ko je uhapsio Madura, cure prvi detalji (FOTO/VIDEO)
03. 01. 2026. u 07:45 >> 13:55
VENECUELA TONE U HAOS: Poznato ko je uhapsio Madura, cure prvi detalji (FOTO/VIDEO)
U GLAVNOM gradu Venecuele, Karakasu, odjeknule su eksplozije, a grad su u niskom letu nadletali avioni, javljaju svetski mediji. Američki predsedik Donald Tramp objavio je da je predsednik Venecuele Nikolas Maduro uhvaćen zajedno sa suprugom i prebačen iz zemlje.
03. 01. 2026. u 07:45 >> 13:55
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
OVO SU KRILI: Isplivala dugo čuvana tajna Ane i Bastijana
RAZVOD Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera bila je jedna od glavnih vesti prethodne godine.
02. 01. 2026. u 08:40
Komentari (0)