AKO POČNE RAT KINE I AMERIKE, NIKOME NEĆE BITI DOBRO: Kisindžer u Pekingu razgovarao sa generalom Li Šanfuom
ISTORIJA pokazuje da SAD i Kina ne mogu sebi dozvoliti da se međusobno tretiraju kao protivnici, saopštio je bivši američki državni sekretar (1973-1977) Henri Kisindžer na sastanku sa šefom Ministarstva odbrane NR Kine Li Šanfuom.
Foto: Profimedia/Ilustracija
Prema rečima bivšeg američkog državnog sekretara, istorija i praksa stalno dokazuju da Kina i SAD ne mogu sebi dozvoliti da tretiraju jedno drugo kao neprijatelji, ističući da ako ove zemlje uđu rat, to neće dovesti ni do čega dobrog ni za jednu ni za drugu stranu.
Kisindžer je takođe primetio da razumevanje i pravilno upravljanje američko-kineskim odnosima zahtevaju široko razmišljanje i filozofski pristup.
On je pozvao obe strane da pokažu mudrost i počnu da rade zajedno, a resore odbrane dve zemlje da učine sve da se bilateralni odnosi ponovo obnove.
Početkom 1970-ih Kisindžer je aktivno promovisao normalizaciju američko-kineskih odnosa. Konkretno, zahvaljujući njegovim naporima 1972. godine, dogodila se prva poseta američkog predsednika Ričarda Niksona Kini.
Međutim, Peking je Vašingtonu jasno stavio do znanja da sastanak ometaju američke sankcije protiv Li Šangfua, koje su na snazi još od 2018. godine, zbog kupovine ruskih borbenih aviona Su-35 i protivvazdušnih raketnih sistema S-400.
U to vreme bio je šef odeljenja za naoružanje Zajedničkog štaba Centralne vojne komisije NR Kine. Li Šangfu je u martu postao šef Ministarstva odbrane zemlje.
Peking nije javno pokrenuo temu sankcija. Istovremeno, kinesko Ministarstvo odbrane je saopštilo da američke vlasti "treba da isprave svoje greške i stvore neophodne uslove za komunikaciju između šefova odbrambenih resora SAD i Kine".
BONUS VIDEO: HELIKOPTER Ka-52 - Priprema posade za izvođenje dejstava u oblasti Krasnog Limana
Preporučujemo
RAT U UKRAJINI: EU planira fond za popunu vojnih zaliha Ukrajine;SAD negira umešanost u napad na Krimski most (FOTO/VIDEO)
18. 07. 2023. u 07:11 >> 23:22
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
DRAMA NA NEBU: Ruski avioni izbacili uređaje blizu britanskog nosača aviona, hitno dignuti F-35
VELIKA Britanija presrela je dva ruska aviona nakon što je premestila nosač aviona ka Arktičkom krugu radi podrške misijama NATO.
06. 07. 2026. u 09:38
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (1)