RUSIJA SPREMA DIPLOMATSKI KONTRANAPAD U MEĐUNARODNIM ODNOSIMA: Aglosaksonci neće više dirigovati globalnom scenom
MINISTAR spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov govorio je o obnovljenoj koncepciji spoljne politike te zemlje.
Foto: Profimedia/Ilustracija/Vikipedija
Fokus će biti na neophodnosti da se prekine monopol Zapada, formiranju okvira međunarodnog života, pri čemu ti okviri ne treba da se definišu prema egoističnim interesima Zapada nego na osnovu pravednog balansa interesa, rekao je Lavrov.
To predviđa i Povelja UN u kojoj je fiksiran princip suverene ravnopravnosti svih država, rekao je Lavrov u govoru pred poslanicima Dume.
On je dodao da Rusiju pokušavaju da ometaju, da je vrate decenijama unazad i da onesposobe razvoj zemlje pod parolom dekolonizacije i "priprema za raspad Rusije".
- Anglosaksonci i ostatak Zapada koji im se bezuslovno potčinjava nastoje da po svaku cenu nametnu svoj diktat u međunarodnim odnosima, kako bi i dalje kontrolisali spoljne uslove razvoja čitavog čovečanstva u cilju sopstvene prevlasti u celom svetu, pribegavajući pri tome nezakonitim metodama pretnji, ucena i direktne krađe da bi kaznili one koji vode samostalnu nacionalno orijentisanu politiku - istakao je Lavrov.
Jačanje strateškog partnerstva s Kinom
Ruski ministar je dodao da Moskva i Peking rade na jačanju strateškog partnerstva.
- Sa kineskim prijatljima aktivno radimo na jačanju bilateralnog, strateškog partnerstva koje je doseglo najviši mogući nivo u istoriji. Sadašnje veze Moskve i Pekinga cementiraju osnovu policentrične arhitekture koja se razvija - rekao je Lavrov.
Takođe, dodao je, razvijaju se odnosi posebno privilegovanog strateškog partnerstva sa Indijom i jačaju veze sa Brazilom, Iranom, Emiratima, Egiptom, Turskoj, Saudijskom Arabijom i Južnoafričkom Republikom.
BONUS VIDEO: "ZA RUSIJU! ZA PUTINA!" Poruka ruske omladine iz Petrograda
(Sputnjik)
Preporučujemo
NIJE ČUDNO ŠTO SAM PODSTANAR Rada Manojlović očajna nakon prevare: "Bila sam glupa"
14. 02. 2023. u 21:58
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)