BIZMARKOVI NAPALI BERBOKOVU: Ne samo da se negativno odnosi prema drugim zemljama, već i prema svojoj
MI, porodica Bizmark, zgroženi smo i neizrecivo tužni načinom na koji se naša istorija i zemlja tretiraju. Uklanjanje portreta Ota fon Bizmarka, osnivača MIP Nemačke i njegovog prvog šefa, a i preimenovanje sale, pokazuje da šefici nemačke diplomatije Analeni Berbok nedostaje svest za domaću istoriju.
Foto AP
Ministarka spoljnih poslova promašila je funkciju, jer ne samo da se negativno odnosi prema drugim zemljama, već izvrće istoriju svoje zemlje i ignoriše nasleđe prvog nemačkog kancelara Ota fon Bizmarka, od kog Nemačka i danas ima koristi.
- Svaka istorijska ličnost mora da se razmatra i vrednuje u određenoj, konkretnoj situaciji. Uzimanje za merilo isključivo demokratskih i državnopravnih principa sadašnjice, pokazuje nedostatak istorijske svesti - piše Aleksandar fon Bizmark, u saopštenju koje prenose nemački mediji.
Porodica Bizmark slavi 750 godina postojanja. Prema podacima porodičnog udruženja, 2015. godine bilo je oko 340 članova, podseća "Špigl". "Bild" piše da političar opozicione Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Jirgen Hart (59) kritikuje neosnovano preimenovanje kao "zaboravljanje istorije, kao i toliko toga u borbi Zelene stranke protiv svega što se ne uklapa u njihov pogled na svet".
Hart smatra da nemačka diplomatija treba dobro da razmotri svoje nasleđe, umesto što ga ignoriše.
- Bizmark kao ličnost i njegovo delo, danas se, naravno, moraju drugačije sagledavati, ali je njegov istorijski značaj nesporan za Nemačku i posebno za jedinstvo naše otadžbine - poručuje ovaj demohrišćanin.
Prvi kancelar Nemačkog rajha, Oto fon Bizmark bio je na funkciji tri decenije. Bio je i na čelu MIP, koje je osnovao 1870, godinu dana pre formiranja svenemačkog Rajha, pod imenom Služba za spoljne poslove, koje se održalo do danas. Bizmark nikada nije radio u sali koja je nosila njegovo ime. MIP Nemačke je u zgradi bivše Centralne banke Rajha. U vreme Istočne Nemačke (NDR), u Bizmarkovoj sali sastajao se Politbiro Socijalističke partije(SED). "Njegova" sala postojala je i u Ministarstvu u Bonu, od ponovnog uspostavljanja, 1951. godine.
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (3)