(ISPRAVKA) Naučnici sa Univerziteta Boston nisu stvorili novi smrtonosni soj kovida

Novosti online

18. 10. 2022. u 19:17

GRUPA istraživača sa Univerziteta u Bostonu kreirala je novu vrstu SARS-KoV-2, virusa koji izaziva kovid 19, koji je daleko virulentniji i smrtonosniji od bilo kog prethodnog soja, objavio je "Sputnjik", a preneo i naš portal To, međutim, nije tačno.

(ИСПРАВКА) Научници са Универзитета Бостон нису створили нови смртоносни сој ковида

Foto Shutterstock

Na to nam je u svojoj analizi ukazao portal Raskrinkavanje.ba.

Nakon što su dugo insinuirali da je Kina odgovorna za pandemiju korone zbog rizičnih eksperimenata u biolaboratoriji u Vuhanu, naučnici u američkoj laboratoriji su stvorili mutantni soj koji je daleko najzarazniji i najsmrtonosniji do sada i to je vest koju smo preuzeli sa portala "Sputnjik", a na koju nam je Raskrinkavanje.ba ukazalo.

Prema istraživanju naučnika, koje je objavljeno na biološkom serveru bioRkiv, kombinovali su dve varijante, stavljanjem šiljastog proteina omikron varijante na virus originalnog SARS-KoV-2 soja koji je bio prisutan u Vuhanu krajem 2019. Šiljasti protein je mehanizam koji virus koristi da uđe u ćeliju koju napada, a omikronov evoluirani šiljasti protein je daleko bolji u tome od ranijih varijanti, omogućavajući mu da izbegne imunološku odbranu stvorenu kao odgovor na prethodnu infekciju ili vakcinaciju.

Dobijeni virusni soj drugačiji je od bilo čega što su naučnici ranije videli. Prema njihovom istraživanju, dok je redovan soj omikrona izazvao „blagu, nefatalnu infekciju“ kod svih miševa na kojima je testiran, mutantna varijanta „izaziva tešku bolest sa stopom smrtnosti od 80 odsto“, navode istraživači, a upravo taj deo je sporan, prema analizi Raskrinkavanja.

U članku preuzetom od "Sputnjika" navodi se znatno manja smrtnost originalne varijante virusa kod ljudi i poredi se s rezultatima eksperimenta na miševima.

NAPOMENA - UPOZORENjE RASKRINKAVANjA.BA:

“Mutant” verzija ima smrtnost od 80% na miševima, što je čini smrtonosnijom od omikron, ali istovremeno manje smrtonosnom od originalnog soja – i to samo na miševima.

Tako je tvrdnja da je napravljena “najsmrtonosnija verzija korone”, objavljena na portalu Sputnik Srbija, manipulacija činjenicama. Smrtonosnost varijanti u ovom slučaju može se posmatrati i o njoj zaključivati samo u okvirima studije provedene na miševima, ali i ne usporedbom sa smrtnošću kod ljudi.

Dakle, naučnici/e su studiju proveli/e kako bi bolje razumjeli/e omikron varijantu i, da bi to uradili/e, napravili/e su novi soj virusa za koji se testom ispostavilo da je smrtonosniji za miševe od originalnog omikron soja.

U varijanti Vuhan, smrtnost je bila manja od 2 odsto, prema podacima Univerziteta Džons Hopkins, iako je u nekim sredinama, poput Njujorka, gde su bolnice bile preplavljene pacijentima u proleće 2020, smrtnost dostigla 10 odsto.

Takođe je utvrđeno da je mutantna varijanta koju su stvorili naučnici pet puta infektivnija od omikrona, najzaraznije od bilo koje varijante SARS-koV-2 i one koja je odgovorna za većinu infekcija širom sveta ove godine.

Međutim, naučnici upozoravaju da je malo verovatno da će njihova hibridna varijanta biti smrtonosna za ljude kao što je za miševe, zbog značajnih razlika između imunih odgovora kod ove dve vrste.

Žele da istraže nove načine za sprečavanje infekcije

Naučnici su naveli da je njihov cilj bio da istraže ulogu proteina šiljaka u ukupnoj patogenosti, ili njegovu sposobnost da izazovu bolest. Istraživanje može pružiti nove načine za dizajniranje antitela za bolje lečenje ili sprečavanje infekcije varijantom omikron, ističu istraživači.

„Pokazali smo da šiljak, najmutiraniji protein u omikronu, ima nepotpunu ulogu u slabljenju omikrona“, naveli su.

"Ovo sugeriše da su mutacije izvan šiljka glavne determinante oslabljene patogenosti omikrona."

To je delimično posledica činjenice da soj iz Vuhana preferira da se razmnožava u plućnim alveolama ili malim vrećama unutar pluća koje se pune vazduhom kada udišemo. Međutim, omikron preferira da inficira bronhiole, ili granaste puteve koji povezuju alveole sa grlom, replicirajući se mnogo lošije u dubljim delovima pluća.

Rad je obavljen u Nacionalnoj laboratoriji za nove zarazne bolesti, jednoj od 13 laboratorija nivoa 4 biološke bezbednosti u SAD.

Takve laboratorije su jedine ovlašćene da se bave najopasnijim patogenima na svetu, kao što su ebola, Marburg, ptičji grip i izumrli virusi kao što su Variola (malih boginja) i goveđa kuga. Takve laboratorije se obično koriste za istraživanje načina lečenja povezanih bolesti ili za osmišljavanje odbrane od potencijalnog biološkog oružja. Međutim, sve je veća zabrinutost zbog upotrebe takvih laboratorija za samo stvaranje biološkog oružja ili zbog nepravilnog rukovanja patogenima, prenosi međunarodni Sputnjik.

Izvinjavamo se čitaocima za prenošenje neproverenih informacija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (7)

ŠOKANTNE PROMENE: Zaboravite tenis kakav ste znali, biće dibidus drugačiji! Evo kako će se ubuduće odvijati