PANK ZA KRAJ VLADAVINE MERKELOVE: Na oproštajnu zabavu stiže 200 zvanica, izbor muzike iznenađujući (VIDEO)
SVEGA nedelju dana će još Angela Merkel formalno provesti na mestu kancelara Nemačke, a posle 16 godina tu funkciju ona će od narednog ponedeljka prepustiti Olafu Šolcu, dosadašnjem ministru finansija iz Socijaldemokratske partije (SPD), koji će predvoditi takozvanu semafor koaliciju na čelu zemlje.
Angela Merkel, Foto AP
Merkelova je još od septembarskih parlamentarnih izbora vodila tehničku vladu, a poslednju nedelju na funkciji iskoristiće između ostalog i da ispoštuje tradiciju, tj. da organizuje oproštajnu zabavu.
Svečana ceremonija biće održana u četvrtak i na njoj će, zbog poštovanja vanrednih mera usled pandemije, prisustvovati ne više od 200 zvanica.
Među njima će biti čak 52 ministra iz prethodne četiri vlade koje je Merkelova vodila.
Muti, odnosno mama, kako uskoro bivšu kancelarku zovu od milošte, priredila je veliko iznenađenje izabravši tri pesme koje će joj odsvirati orkestar Bundesvera (Nemačke armije) na oproštajnoj zabavi.
Među njima je pesma "Zaboravio si film u boji", koju je još 1973. otpevala Nina Hagen, pevačica poznata kao "majka panka" iz bivše Istočne Nemačke. Pesma govori o tinejdžerki koja kritikuje dečka jer je zaboravio da na odmor ponese film u boji za njenu kameru. Pesma je tada bila veliki hit, a istraživanje iz 2013. pokazalo je da 40 odsto stanovnika nekadašnje Istočne Nemačke još zna njen tekst. Sklonost prema panku Merkelova je retko pokazivala u javnosti.
Ipak, 2013. ona se javno izvinila pevaču popularnog pank benda Toten hozen, nakon što je televizija prekinula emitovanje jedne njihove pesme kako bi se voditelj direktno uključio u proslavu pobede na izborima u sedište njene Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
Druga pesma koju je za zabavu izabrala je "Trebalo bi da padaju crvene ruže..." Hildegard Knef, ikone nemačke muzičke scene. Ovu pesmu je otpevala i Končita Vurst, austrijska pobednica na Evroviziji. Treća muzička želja Angele Merkel je "Sveti Bože, mi slavimo tvoje ime", ekumenska hrišćanska pesma iz 18. veka.
(Kurir)
Preporučujemo
ANTIRUSKA HISTERIJA JE NEDOPUSTIVA! Oštra poruka Kremlja nakon provokacija iz Ukrajine
28. 11. 2021. u 18:16
NAPUSTILA GRAD I NA BABOVINI ODGAJA DECU: Mlada Beograđanka Aleksandra odlučila da se pre 14 godina vrati u planinsko selo Vlase kod Vranja
MOJ tata se ljutio na mene, govorio je, ja sam odatle otišao, a ti se vraćaš, ali ja sam odlučila i na kraju je život tako sve uredio da na mestu u planinskom selu Vlase, gde je njegova majka Ljubica odgajala trojicu sinova i jednu kćer, to sada radim i ja - započinje svoju po mnogo čemu neobičnu priču tridesetšetogodišnja učiteljica Aleksandra Ljubić, književnica, slikarka, supruga, odbornica u skupštini grada i, kako kaže, najvažnije mama Darka (14), Đorđa (10), Veljka (8) i Marijane (7).
10. 01. 2026. u 15:08
FRANCUSKA PRETI IZLASKOM IZ NATO-a: Glasanje u parlamentu, bes prema Trampu zbog Venecuele, Izraela i Grenlanda
FRANCUSKA je zapalila političku fitilj-bombu u samim temeljima NATO-a, u trenutku kada se globalne tenzije ubrzano prelivaju sa periferije na samu strukturu zapadnog bezbednosnog sistema.
10. 01. 2026. u 06:30
"PRIPADA NAMA - NE DANSKOJ, NI SAD" S Grenlanda poslata jasna poruka: "Niko nema pravo da odlučuje umesto nas"
LIDERI pet najvećih političkih partija Grenlanda objavili su zajedničko pismo u kojem naglašavaju da Grenland nije deo ni SAD ni Danske, već da pripada Grenlanđanima, i da zahtevaju od Sjedinjenih Američkih Država da nemaju nikakvu kontrolu nad tim ostrvom.
10. 01. 2026. u 11:52
Komentari (0)