HRVATSKOJ OTVOREN PUT U ŠENGEN: Od 1. januara Hrvati putuju bez pasoša
NAKON što je Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove Evropskog parlamenta sa 45 glasova ”za” i 8 ”protiv” podržao pridruživanje Hrvatske ostaju još samo neke formalnosti od ulaska u Šengenski prostor.
Foto: Tanjug/AP
Konačna odluka biće donesena do kraja godine, što bi značilo da će od 1. januara hrvatski građani moći da putuju u evropske države koje su unutar Šengenskog prostora bez pokazivanja pasoša ili lične karte.
Evropski parlament traži od Hrvatske da do leta sledeće godine podnese izveštaj i kontroliše ponašanje policajaca, pre svega na istočnom granicama. Odnosi se to na odnos prema imigrantima, jer je do sada bilo primećeno da je prema imigrantima često primenjivana sila. Ukupno je bilo podneseno pedesetak amandmana, ali većina nije bila usvojena.
Hrvatski diplomati tvrde da podneseni i usvojeni amandmani u Evropskom parlamentu neće biti prepreka, niti poseban problem, a Hrvatska će ući u Šengenski prostor pre Bugarske i Rumunije koje su mnogo pre završile tehnički deo posla.
BONUS VIDEO: DESILO SE PRE 36 GODINA - Hrabar potez Milutina zbog kog je dobio nagradu Večernjih novosti
Preporučujemo
ZAŠTO BLOKADERI HOĆE DA UBIJU VUČIĆA? Nešić i Vučićević o monstruoznim planovima (VIDEO)
BLOKADERI hoće da ubiju predsednika Aleksandra Vučića zato što im smeta Srbija kakva jeste i zato što su svesni da ni za 100 godina ne mogu da urade ono što Vučić uradi za dva dana, ističu glavna urednica portala "Novosti" Andrijana Nešić i predsednica Asocijacije novinara Srbije (ANS) Ivana Vučićević.
26. 02. 2026. u 11:01
CEO REGION JE ZGROŽEN! Evo šta je uradila takmičarka lažne države Kosovo kada je videla Srpkinju na pobedničkom postolju
BRUKA i sramota na jednom od evropskih takmičenja u tekvondou za mlade u Sarajevu!
25. 02. 2026. u 11:35
JOŠ MU SE BORE ZA ŽIVOT: Simptomi bolesti zbog koje je hospitalizovan Dačić - početak je "veoma običan"
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić juče je u teškom zdravstvenom stanju hitno smešten u bolnicu i priključen na aparate.
26. 02. 2026. u 16:26
Komentari (2)