NOVA SRAMNA PROVOKACIJA IZ HRVATSKE: Plenković poručio Kurtiju - cenimo napore da zaštite bogato kulturno nasleđe na Kosovu!
HRVATSKI premijer Andrej Plenković naveo je u pismu premijeru privremenih prištinskih institucija da "visoko ceni napore" Prištine da se, kako je naveo, "zaštite važni spomenici na Kosovu koji su deo ovog bogatog kulturnog nasleđa".
Foto: Tanjug
Kurti je primio odgovor Plenkovića na pismo koje je 20. maja uputio liderima 56 zemalja, uključujući i Srbiju, u kojem je izneo opredeljenje vlade u Prištini da institucionalno zaštiti kulturno nasleđe, posebno nasleđe manjinskih zajednica, kao što su pravoslavne crkve i manastiri.
Zahvalivši se na pismu, Plenković je, kako se navodi, rekao da se potpuno slaže da prema kulturnoj istoriji svake zemlje i kulturnoj baštini uvek treba postupati s dužnim poštovanjem, prenosi RTK.
- Visoko cenimo vaše napore da poštujete i zaštitite važne spomenike na Kosovu, koji su deo ovog bogatog kulturnog nasleđa - napisao je Plenković i dodao da će očuvanje živopisnih izraza heterogenog kulturnog nasleđa Kosova nesumnjivo pružiti dragoceni udeo globalnog kulturnog nasleđa.
Plenković je rekao i da je Hrvatska kao članica NATO-a i deo misije Kfora na Kosovu takođe posvećena očuvanju kulturnog nasleđa.
HRVATSKOJ STIGLA PORUKA IZ IZRAELA: Potpuno prekinite diplomatske odnose sa Teheranom
AMBASADOR Izraela u Hrvatskoj Gari Koren pozvao je zvanični Zagreb da prekine diplomatske odnose s Teheranom i sprovede bezbednosne provere osoblja iranskog diplomatskog predstavništva u Hrvatskoj jer bi, kaže, među njima moglo biti "špijuna" Revolucionarne garde koja se u EU smatra terorističkom organizacijom.
06. 03. 2026. u 09:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
"SVE SAM TO PROŠLA SA SAŠOM" Suzana potresena zbog Zorice: "Kancer kao da je zarazna bolest, ne znam od čega je operisana"
VEČERAS se u Sava Centru održava prvi od tri koncerta Marije Šerifović u 2026. godini.
06. 03. 2026. u 20:27
Komentari (7)