KONTAKT SA STRANIM KNJIŽEVNOSTIMA: Biblioteka u Čačku bogatija za 5.000 naslova napisanih na drugim jezicima
BIBLIOTEKA "Vladislav Petković Dis" u gradu na Moravi otvorila je novo Odeljenje za strane knjige, u kom trenutno ima više od 5.000 naslova.
Foto V. Ilić
Odeljenje je svečano otvorio direktor Uprave za odnose sa dijasporom i Srbe u regionu Arno Gujon, koji je istakao da je otvaranje ovog odeljenja bitno ne samo za Čačak, već za čitavu Srbiju.
- Mi poklanjamo knjige na srpskom jeziku bibliotekama u svetu kako bi naša deca i naši ljudi koji žive u inostranstvu mogli da uče i da imaju kontakt sa srpskim jezikom, a izuzetno je bitno da i u samoj Srbiji imamo kontakt i sa stranim književnostima. Raduje me to što je jedan deo književnog fonda za ovo odeljenja poklon od bračnog para iz Francuske još pre 50 godina, a jedan supružnik je bio srpskog porekla, tako da je i dijaspora učestvovala u ovome na neki način - rekao je Gujon.
Arno Gujon, Foto V. I.
Knjige koje je čačanska biblioteka dobila, kako ističu ovdašnji bibliotekari, veoma su značajne za sve one koji žele da usavršavaju svoje znanje stranog jezika ili prosto da uživaju u stranoj literaturi, i to na jeziku na kom su data dela pisana.
Zahvaljujući saradnji koju smo ostvarili sa nizom partnera u zemlji i inostranstvu, pre svega Ministarstvom kulture, Narodnom bibliotekom Srbije, bibliotekom Matice srpske, stranim kulturnim centrima koji rade u Republici Srbiji i Kongresnom bibliotekom u Vašingtonu, Gete institutom i drugima, mi smo u zadnjih godinu dana takođe dobili više od 1.000 naslova, savremenih, aktuelnih knjiga koje omogućavaju svima zainteresovanim za usavršavanje stranih jezika i učenje stranih kultura ili prosto čitanje literature na stranim jezicima, da to sada mogu i da koriste u ovom odeljenju - kazao je direktor čačanske biblioteke Bogdan Trifunović.
Foto V. Ilić
Viši savetnik u Ministartvu kulture Mladen Vesković, istakao je da ovakvih dobro opremljenih "stranih" odeljenja u Srbiji nema puno, a upravo to je neophodno i od velikog značaja.
"Koliko god da je važno imati literaturu na maternjem jeziku i bez obzira koliko je izdavaštvo u Srbiji razvijeno, sa nekoliko desetina hiljada naslova godišnje, ipak, ostaje nezamenljiva činjenica da moramo podsticati čitanje i znanje na svim drugim stranim jezicima, pogotovo onih koji su u široj upotrebi. Tako da i u tome vidim veliki prostor za nastavak saradnje, a u smislu da ovo odeljenje bude opremljeno novijim stranim knjigama koje će koristiti građanima Čačka - zaključio je Mladen Vesković.
Preporučujemo
PREMINUO LEGENDARNI KRIS RIJA: Pevač čuvene pesme "Driving Home for Christmas"
22. 12. 2025. u 16:26
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
"SAD JE TITO ODJEDNOM POBIO JADNE HRVATE..." Vedrana o bivšoj državi: "Sve sam više Jugoslovenka kako vreme odmiče!"
VEDRANA ne bira reči kada govori o vremenu Jugoslavije...
24. 12. 2025. u 09:52
Komentari (0)