POSLEDNJA RATA 2031. GODINE: Isplaćeno 11,4 miliona evra za kredit iz Titovog vremena
SRBIJA je u utorak iz budžeta isplatila 11,41 miliona evra po osnovu zajmova iz perioda sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, rečeno je Tanjugu u Narodnoj banci Srbije.
Tanjug
Reč je o kreditu koji je u vreme nekadašnje SFRJ uzet od Svetske banke.
U NBS kažu da je juče preko računa NBS kao agenta države po reprogramiranim dugovima bivše SFRJ prema Svetskoj banci, izvršeno plaćanje dospelih obaveza po Konsolidacionom zajmu A u iznosu od 11,41 miliona evra (9,41 miliona evra po osnovu glavnice i dva miliona evra po osnovu kamate) za koje su sredstva obezbeđena iz budžeta Srbije.
Do kraja godine, odnosno u decembru, prema Svetskoj banci dospevaju obaveze po Konsolidacionom zajmu B u ukupnom iznosu od 22,05 miliona evra (17,87 miliona evra po osnovu glavnice i 4,18 miliona evra po osnovu kamate).
Stanje duga Republike Srbije prema Svetskoj banci po tim zajmovima ukupno iznosi 616,06 miliona evra, i to po Konsolidacionom zajmu A - 206,25 miliona evra, a po Konsolidacionom zajmu B - 409,81 milion evra.
Što se tiče dinamike otplate ovih obaveza, po Konsolidacionom zajmu A, otplate su dva puta godišnje - u martu i septembru, pri čemu poslednja rata dopseva 15. septembra 2031. godine.
Po Konsolidacionom zajmu B, otplate se takođe obavljaju dva puta godišnje, u junu i decembru, pri čemu poslednja rata dospeva 15. decembra 2031. godine.
Obaveze Republike Srbije prema poveriocima Pariskog kluba ukupno iznose 924,75 miliona evra i dospevaju zaključno sa 2041. godinom.
Obavljaju se dva puta godišnje u martu i septembru, a obaveze koje dospevaju u septembru 2020. godine iznose 71,95 miliona evra, navode u NBS.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
VAŽNO ZA GRAĐANE SRBIJE: Ako ste uzeli moratorijum, ove stvari morate da znate
20. 08. 2020. u 13:28 >> 13:28
TOKOM PANDEMIJE KORONE: Banke pooštrile standarde za odobravanje kredita
08. 09. 2020. u 15:03
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
KATASTROFA Koliko Ukrajina sada ima stanovnika - a koliko ih je bilo pre rata: brojevi zastrašujući, nema ljudi za obnovu zemlje
NA teritoriji pod kontrolom Kijeva ostalo je između 22 i 25 miliona stanovnika, dok ratni gubici, masovno iseljavanje, nizak natalitet i ubrzano starenje stanovništva guraju Ukrajinu ka demografskoj krizi koja bi mogla iz temelja da promeni nacionalnu, ekonomsku i društvenu strukturu zemlje, piše „Azija tajms”.
16. 07. 2026. u 19:23
Komentari (2)