Oko 60 brendova na „Beogradskom rakija festu“ 25. i 26. aprila u EXPO Playground-u

В. Н.

16. 04. 2026. u 15:54

CENTRALNA međunarodna manifestacija posvećena promociji rakije kao nacionalnog i regionalnog brenda „Beogradski rakija fest“ održaće se 25. i 26. aprila u prostoru EXPO Playground-a na Beogradskom sajmu.

Око 60 брендова на „Београдском ракија фесту“ 25. и 26. априла у EXPO Плаyгроунд-у

Foto: Boban Ristić, PKS

Za učešće na ovom festivalu do sada je prijavljeno više od 50 destilerija, a očekuje se predstavljanje oko 60 brendova.

Savetnik predsednika Privredne komore Srbije (PKS) Veljko Jovanović ističe da ovi podaci već sada govore da imamo najveći regionalni festival rakije i jakih alkoholnih pića.

- To je, zaista, rekord festivala - rekao je Jovanović na konferenciji za medije u PKS.

Jovanović ističe da očekuje više hiljada posetilaca imajući u vidu da se ovogodišnji festival organizuje na više od 2.000 kvadratnih metara izložbenog prostora.

- Što se samog programa tiče, posetiocima će biti zanimljiv kurs senzorne degustacije koji je otvoren za one koji imaju premijum ulaznice, a koji potrošače uči da prepoznaju sve što je kvalitetno u rakiji - kazao je Jovanović.

Tokom dva dana festa posetioci će moći da prisustvuju prezentaciji koktela od rakije, koju će voditi jedan od najvećih zvezda barmenske scene u Evropi i svetu Zoran Radomirović.

- Imaćemo i dva panela, jedan je posvećen tržištu, a drugi edukaciji HoReCa sektora i potrošača, kao i promociji rakijske čaše - naveo je Jovanović.

Ovogodišnji festival održava se uz podršku Privredne komore Srbije i kompanije Zlatiborac. Ulaznice su dostupne putem GIGS TIX-a.

Već 18 godina „Beogradski rakija fest“ neguje kulturu proizvodnje i ispijanja rakije, kreirajući srpsku i regionalnu rakijsku scenu.

Branko Nešić,osnivač festivala i vlasnik destilerije "Branko" ističe da je cilj festivala edukacija stručne javnosti kroz sistem takmičenja i ocenjivanja ali i unapređivanja standarda proizvodnje.

- Cilj nam je da srpska rakija postane svetski brend i da potrošači budu upoznati sa standardima koje postavljamo i koje ćemo još više unaprediti - kaže Nešić.

Rakija je jako alkoholno piće koje se pravi isključivo destilacijom čistog voća. U Srbiji je najzastupljenija rakija od šljive, ali su poslednjih decenija postali sve popularniji i drugi destilati od kruške, kajsije, dunje ili jabuke.

Miloš Škorić, vlasnik destilerije " Gorda" ukazuje da je izvozni potencija rakije ogroman.

- Jako je važno udruživanje, promocija i da budemo lideri u regionu. Naša zemlja i teroar daju najlepše voće tako da imamo predispozicije da proizvedemo nešto najbolje - ističe Škorić.

O specifičnostima inostranih tržišta, zahtevima i ukusima potrošača govorio je Milan Zarić, vlasnik destilerije " Zarić" koji se obratio iz Japana gde trenutno predstavlja svoje proizvode japanskim partnerima i potrošačima.

- Svako tržište za sebe je specifično i iziskuje energiju,trud i zahteva timski rad - rekao je Zarić.

Ocenjuje da je tržište Japana gde je viski vrlo zastupljen, vrlo specifično, ali da je uz stalnu edukaciju i rad na ukusima potrošača uspeh moguć.

Više desetina hiljada posetilaca u proteklih osamnaest godina imalo je priliku da na "Beogradskom rakija festu" proba najkvalitetnije destilate i sazna više o tehnologiji proizvodnje, tržištu i inovacijama.

Festival je jedinstvena prilika da se na jednom mestu sretnu proizvođači, konzumenti, eksperti za degustaciju i ocenjivanje i svi kojima je to prvi susret sa rakijom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Posvetila sam se detetu, a on je našao drugu: Snežanu muž varao dok se borila sa teškim oboljenjem - Bilo me je sramota