OBRATITE PAŽNJU: Posledice potresa mozga su dugotrajne, a evo koji su rani simptomi

I. K.

22. 08. 2020. u 09:30

UDARCI u glavu i potres mozga mogu da uzrokuju čitav niz posledica koje se obično ispoljavaju sedam do 10 dana nakon povrede.

ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Последице потреса мозга су дуготрајне, а ево који су рани симптоми

Foto: Depositphotos

Tegobe koje tada nastaju mogu da traju i više od godinu dana i zahtevaju lečenje.

Profesor Branislav Filipović, psihijatar, kaže da se simptomi koji nastaju nakon oporavka od potresa mozga nazivaju postkomocioni sindrom:

- To je čitav kompleks poremećaja koji se često ne dovode u vezu sa ozbiljnošću prvobitne traume. Zato je važno da naglasim da nije potrebno da je osoba imala gubitak svesti da bi joj se dijagnostikovao postkomocioni sindrom.

Simptomi postkomocionog sindroma dele se na rane i kasne.

- Rani simptomi su glavobolje, koje mogu da variraju od glavobolje tenzionog tipa do migrena - kaže profesor Filipović. - Mogu da se jave i amnezije na događaje posle traume ili nesećanje, kao i na događaje koji su prethodili traumi, vrtoglavica, umor, razdražljivost, anksioznost i nesanica.

Rani simptomi su glavobolje, vrtoglavica, umor, a kasnije može da se javi i depresija

U kasne posledice, kako kaže naš sagovornik, ubrajaju se depresija, nametnuta sećanja na događaj, povlačenje u sebe:

- Nije isključena ni pojava gubitka koncentracije i pamćenja, osetljivost na buku i svetlo.

Postokomocioni sindrom može spontano da nestane već nakon tri meseca, ali je kod najvećeg broja pacijenata neophodna intervencija neuropsihijatra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OVO JE ČOVEK KOJI JE U NIŠU NEUTRALISAO TONU TEŠKU AVIO-BOMBU SA 430 KG EKSPLOZIVA: To isto je radio 2011. u Kragujevcu i 2013. na Dorćolu

OVO JE ČOVEK KOJI JE U NIŠU NEUTRALISAO TONU TEŠKU AVIO-BOMBU SA 430 KG EKSPLOZIVA: To isto je radio 2011. u Kragujevcu i 2013. na Dorćolu

AKO igde postoji "vaga" za merenje snage ljudskog duha, koliko li bi na njenoj skali težila ona koju ima deminer Mihailo Marinković (48), iz Pančeva, pripadnik Sektora za vanredne situacije MUP Srbije? Koliko bi na njen tas stalo njegove odvažnosti, staloženosti, potpune koncentracije..., u trenutku dok je, minule nedelje u Nišu, sam prilazio neeksplodiranoj avio-bombi teškoj 1.000 kilograma koja nosi 430 kilograma eksploziva, zaostaloj iz NATO agresije?

27. 04. 2024. u 07:00

Komentari (0)

AKO NEKOM POZAJMITE OVU KNJIGU, NE OČEKUJTE DA VAM JE VRATI!