Trgovcima ljudi sudi se po 15 godina
KAZNE za posredovanje u vršenju prostitucije, trgovine ljudima i trgovine maloletnicima radi usvojenja najčešće se propisuju u visini zakonskog minimuma, a sudski postupci traju i po 15 godina, pokazala je analiza pravosudne prakse koju je uradilo Udruženje Astra.
Foto: Ž. Knežević
Analiza je sačinjena u okviru projekta "Ka unapređenju položaja žrtava trgovine ljudima u institucijama sistema", uz podršku Ambasade SAD.
Za krivično delo trgovina ljudima prošle godine je u 75 odsto slučajeva izrečena zatvorska kazna između tri i pet godina, a samo u četvrtini procesa preko pet. Kada se podaci uporede sa godinom pre toga, vidi se porast broja kazni između tri i godina i pad udela dužih od pet. Takođe, od 37 žrtava, 14 njih su maloletnici, a poseban problem je to što njihova privatnost u sudskom postupku nije bila adekvatno zaštićena, konstatuje Astra.
Interesantno je i da je duplo povećan procenat postupaka koji su trajali do godinu dana, a najkraći je trajao samo jedan dan, jer je potpisan sporazum o priznanju krivice.
Uprkos svim naporima države, ispostavilo se da žrtve i dalje ne mogu da ostvare pravo na kompenzaciju u krivičnom postupku, makar delimičnim odlučivanjem sudova o imovinskopravnom zahtevu. Po pravilu, oštećeni su upućivani na parnicu, iako su od 2011. zabeležena samo dva slučaja ostvarene kompenzacije za žrtve trgovine ljudima u parničnom postupku.
Analiza je pokazala i da pravosudni organi radi bržeg i lakšeg rešavanja sudskih procesa, krivično delo trgovina ljudima često kvalifikuju kao posredovanje u vršenju prostitucije, što ide na štetu žrtavama zbog blažih kazni.
Preporučujemo
STIŽE PROLEĆE, A JEDNOG DANA SPAVAMO KRAĆE: Evo i kada - Obavezno upamtite ove datume
18. 03. 2026. u 10:20
KAKVO NAS VREME OČEKUJE DO KRAJA MARTA: Detaljna prognoza meteorologa Sovilja
18. 03. 2026. u 08:27
POTPISUJE SE ISTORIJSKI UGOVOR: Vojvodina postaje čvorište Evrope, kreće gradnja gigantske saobraćajnice (FOTO/VIDEO)
PROJEKAT Osmeh Vojvodine obuhvata izgradnju 185 km brze saobraćajnice, sa 46 mostova i 34 nadvožnjaka, čime se smanjuje vreme putovanja.
18. 03. 2026. u 09:30
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (0)