ČETIRI MILIJARDE EVRA SUFICITA OD IZVOZA IKT USLUGA I ROBA: Ministar Dejan Ristić o najbrže rastućoj privrednoj grani

03. 01. 2025. u 15:38

GODINA 2024. bila je rekordna za srpski IKT sektor, kada je ostvareno više od četiri milijarde evra suficita od izvoza usluga i proizvoda, kazao je ministar za informisanje i telekomunikacije Dejan Ristić.

ЧЕТИРИ МИЛИЈАРДЕ ЕВРА СУФИЦИТА ОД ИЗВОЗА ИКТ УСЛУГА И РОБА: Министар Дејан Ристић о најбрже растућој привредној грани

Nikola Skenderija

- U odnosu na 2023. godinu, koja je bila do tada apsolutno rekordna, prošle godine beležimo konstantan rast od 20 odsto. To znači da smo 2023. godine imali suficit u izvozu IKT (informacione i komunikacione tehnologije) usluga i proizvoda u vrednosti od 3,44 milijarde evra. Taj obim smo dosegli u prvih 10 meseci ove godine. Takođe, 115.000 ljudi radi u IKT sektoru. Prosečne plate su blizu 250.000 dinara neto. Taj broj zaposlenih godišnje raste između tri i pet odsto - kazao je Ristić i naglasio da je svaki osmi dinar stvoren u Srbiji u 2023. godini bio iz IKT sektora, a u 2024. je registrovano povećanje svih parametara.

To znači da je IKT sektor najbrže rastuća privredna grana u Srbiji, koja donosi najviše prihoda, primetio je ministar i najavio proširenje postojećih kapaciteta i izgradnju novih naučno-tehnoloških parkova, kao i dalji razvoj srpskih startapova, istraživačkih i inovativnih centara.

- Po prvi put ove godine, Ministarstvo počinje sa konkursom za pružanje finansijske podrške razvoju malih i srednjih IT preduzeća, što će biti urađeno po principu 30 odsto granta - bespovratnih sredstava, a 70 odsto najpovoljnijeg kredita. Želimo da damo dodatni podsticaj daljem jačanju srpskog IT sektora. Srbija je prepoznata kao jedan od lidera u IKT sektoru, ne samo u regionu, već u Evropi i svetu i često se za nas kaže da smo u najkraćem mogućem vremenskom roku prošli put 'from zero to hero', od ničega do izuzetno razvijene IKT privredne zajednice - rekao je Ristić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TA KUĆA JE STVARNO UKLETA Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.

07. 12. 2025. u 13:36

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

ISTORIJSKA ODLUKA! Mečevi imaju ČETVRTINE na Svetskom prvenstvu u fudbalu u Americi, Kanadi i Meksiku!