POTRAGA ZA DOKUMENTIMA NDH PO PRIVATNIM ARHIVAMA: Istoričari potvrđuju da proustaške organizacije otkupljuju ratne spise na crnom tržištu
DA proustaške organizacije sve više kupuju i uništavaju istorijske spise iz Drugog svetskog rata, koji svedoče o monstruoznim zločinama u NDH, a o čemu su pisale "Večernje novosti", potvrdio je i istoričar Boris Radaković.
FOTO: Arhiva novosti
Ovu temu je za "Novosti" prvi otvorio direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić, koji je kazao da postoji ozbiljno crno tržište ratnih dokumenata i da se Muzej bukvalno "trka" sa proustaškim organizacijama, finansiranim iz Kanade, Australije i nekih evropskih zemalja, koje uništavanjem spisa žele da revidiraju istoriju i sakriju tragove zločina.
FOTO: Arhiva novosti
Direktorka Javne ustanove "Spomen-područje Donja Gradina" Tanja Tuleković za isti medij poručuje da "ništa od očiju javnosti ne može sakriti postojanje Donje Gradine i mnogobrojnih humki, koji kriju kosti na desetine hiljade ubijenih Srba":
- To niko ne može izbrisati. I nisu samo humke i grobnice dokaz, već i mnogobrojna dokumenta koja se nalaze u našem posedu, a koja svedoče o stravičnim zločinima koji su počinjeni nad nedužnim srpskim stanovništvom tokom Drugog svetskog rata od NDH.
Preporučujemo
NAJSTARIJIMA DANAS NAJSREĆNIJI DAN: Ovoj grupi građana počinje isplata penzija
10. 12. 2025. u 11:40
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)