TIODOROVIĆ: Novi soj virusa nije razlog za zabrinutost, ali je oprez potreban
EPIDEMIOLOG Branislav Tiodorović smatra da nema razloga za zabrinutost zbog pojave novog soja virusa korona, ali da su potrebni oprez i ozbiljnost.
Foto: Tanjug
Uprkos tome što Kina posle gotovo tri godine strogih mera otvara granice i ublažava politiku nulte tolerancije na kovid, a Peking planira da od 8. januara ublaži epidemiološka ograničenja na putovanja, Svetska zdravstvena organizacija zabrinuta je zbog porasta broja zaraženih u Kini.
Tiodorović je za RTS rekao da je taj novi soj stigao preko Australije i SAD, i do Velike Britanije, a verovatno i do ostatka Evrope, kao i da se dešava nešto što su stručnjaci predvideli, kako u Kini, tako u svetu. Kinezi su imali "strategiju nulta tolerancije, koja je bila vrlo oštra i stroga i davala vrlo značajne efekte u suzbijanju ove bolesti. Popuštanjem tih mera, na pritisak javnosti, što je bila posledica poboljšanja ukupne situacije u Kini, pa i u svetu – pojavio se verovatno novi soj, tj. "inovirani soj", rekao je Tiodorović.
On ističe da novi soj zaražava jedan deo stanovništva u Kini, ali i da je to zemlja sa ogromnim brojem stanovnika i to što se sada pojavljuje, odgovara tom broju stanovnika.
- Nema razloga za zabrinutost u smislu panike, jer svi naši pokazatelji govore prema broju obolelih i nažalost još uvek umrlih, taj broj se povećava lagano, ali pogađa pre svega one koji imaju komorbiditete, teške hronične bolesnike koji nisu potpuno vakcinisani ili su nevakcinisani - rekao je Tiodorović za RTS.
Poručuje da je potrebno individualno se pridržavati svih mera zaštite.
- Svi smo se radovali suncu i tim lepim danima, ali to virusima odgovora, oni su se lakše širili i ljudi su više komunicirali - dodaje Tiodorović.
Popuštanje mera u Kini i otvaranje te zemlje, ocenio je Tiodorović, može se odraziti i na nas u smislu pojave novih podsojeva omikrona.
- Nadamo se da neće biti nekog novog, drugog tipa ili soja, što bi trebalo da da možda povratak na određene mere u smislu opreza, ali ne lokdaun i neko zatvaranje. U svakom slučaju, idemo prema proleću, do proleća to će biti endemska bolest kao što je grip - dodaje on.
Uznemirenost Svetske zdravstvene organizacije zbog situacije u Kini, Tiodorović smatra normalnom jer je, kako je rekao, upravo u toj zemlji sve i počelo.
- Sigurno da te mere koje su oni odjednom tako ublažili prema svom stanovništvu imaju odraza, jer Kina komunicira sa celim svetom vrlo intenzivno i to je ono što je SZO, SAD, pa i EU nateralo da počnu da razmišljaju o nekim merama - navodi Tiodorović i dodaje da su već predviđene kontrole u nekim zemljama.
- Mi smo za sada na onom nivou koji je skretanje pažnje na aerodromima onima koji dolaze iz različitih delova sveta kako treba da se ponašaju i da misle na svoje zdravlje - dodaje Tiodorović.
(Telegraf)
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
NEMAČKA UVODI KOVID MERE ZA PUTNIKE IZ KINE: Biće potreban barem brzi test
05. 01. 2023. u 12:47
KORONA MUČI "LALE": Čak četiri člana holandske selekcije pozitivna na kovid 19
05. 01. 2023. u 12:18
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
FARMER OSTAVIO 5 KRAVA NA PUSTOM OSTRVU: 130 godina kasnije naučnici nisu mogli da veruju šta vide
PRIČA o pet krava ostavljenih na izolovanom ostrvu Amsterdam u Južnom okeanu prerasla je u jedno od najneobičnijih poglavlja moderne biologije.
14. 05. 2026. u 14:24 >> 20:55
Komentari (0)