UPOZORENJE STRUČNJAKA: Rizik oboljevanja od karcinoma raste sa godinama, evo kada je najrizičnije
PREMA američkom Nacionalnom institutu za kancer, prosečne godine za prvo pojavljivanje raka su 66, dok je više od polovine svih novih slučajeva kancera u Velikoj Britaniji kod osoba od 70 godina i starijih. Mnogi su razlozi za to.
Foto Shutterstock
Prvi i najprostiji je da kako prolazimo kroz život, mi postepeno akumuliramo više štete po DNK u našim ćelijama zbog mnoštva faktora. Neki od najčešćih su izloženost UV zracima, hronična inflamacija, toksini iz životne sredine, konzumacija alkohola i pušenje, i mikropske infekcije.
Vremenom naše ćelije postaju manje efikasne u popravci te štete, što dovodi do nagomilavanja DNK mutacija na način koji se odražava na tkiva. Što se više tih mutacija nagomila u našem telu, to je veći rizik od nekontrolisane deobe ćelija ili raka.
Praktično gledano, mehanizmi popravke koji bi mogli da spreče pojavljivanje promena koje dovode do kancera postepeno propadaju kako starimo, rekao je Ričard Siov, direktor istraživanja starenja na Kraljevskom koledžu u Londonu, u Velikoj Britaniji.
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)