DRŽAVNI DUG ZASAD POD KONTROLOM: Za Crnu Goru 2025. veliki finansijski izazov
UKUPAN javni dug Crne Gore na kraju juna iznosio je 4,54 milijarde evra, što je 62,37 odsto bruto domaćeg proizvoda. Kada se uračunaju i depoziti, dugovi Crne Gore uklapaju se u kriterijume koje predviđaju EU pravila. Ipak, analitičari upozoravaju da će naredna godina biti izazovna kada je reč o upravljanju dugovima, ali i da je za naredne tri godine predviđeno zaduženje od oko tri milijarde.
Foto Shutterstock
- Uzimajući u obzir depozite Ministarstva finansija i 38.480 unci zlata, neto javni dug Crne Gore, na kraju juna iznosio je 3,91 milijardu evra odnosno 53,67 odsto BDP. Nakon povećanja javnog duga u prvom kvartalu, primarno usled realizacije emisije obveznica na međunarodnom tržištu, u iznosu od 687,76 miliona evra, tokom drugog kvartala došlo je do smanjenja javnog duga, u odnosu na 31. mart za 193,84 miliona, pre svega kao rezultat redovne otplate duga - navodi se u Izveštaju o državnom i javnom dugu.
Da se javnim dugom za sada upravlja efikasno, ocenio je ekonomski analitičar Predrag Zečević. Ipak, napominje da Crnu Goru već naredne godine očekuje veliki izazov.
- Na naplatu nam stiže 750 miliona evra koje je zadužila Vlada Zdravka Krivokapića. Osim toga, Termoelektrana će biti van pogona šest do devet meseci, što znači da će nam biti neophodan uvoz struje - kaže Zečević.
Preporučujemo
IZ KUĆE RAMUŠA HARADINAJA PUCANO NA SKI CENTAR? Šokantna tvrdnja crnogorskog ministra
11. 04. 2026. u 16:21
ČEKIĆEM GA UDARAO PO GLAVI: Hapšenje u Rožajama nakon pokušaja ubistva na parkingu
11. 04. 2026. u 09:56
KNEŽEVIĆ U PARLAMENTU CG: Prvo sam Mila Đukanovića video sa trobojkom (VIDEO)
09. 04. 2026. u 22:07
"RUSI, IDITE KUĆI!" Jeziva politička poruka sa trga u Budimpešti, Mađar već počeo da radi po nalogu Brisela (VIDEO)
VELIKI politički zaokret u Mađarskoj najavio je lider opozicione Tise Petar Mađar, koji je posle izborne pobede poručio da zemlju čeka obnova punog učešća u Evropskoj uniji i NATO, miran prenos vlasti i ozbiljno preuređenje državnog vrha.
13. 04. 2026. u 07:27
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)