DAN NAKON DRAME U BARU: Određeno zadržavanje Edinu Begziću zbog opasnosti od ponavljanja dela

B.Dabić

29. 12. 2021. u 14:57

U OSNOVNOM državnom tužilaštvu danas je saslušan Edin Begzić (36) i određeno mu je zadržavanje do 72 sata. Rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva u Baru Radovan Đurišić Tužilac kazao je Novostima da će tužilaštvo Osnovnom sudu u Baru uputiti predlog za određivanje pritvora.

ДАН НАКОН ДРАМЕ У БАРУ: Одређено задржавање Едину Бегзићу због опасности од понављања дела

Foto: Printskrin Youutube

- Osnov za zadržavanje je opasnost od ponavljanja dela - kazao je Đurišić. U ODT Bar je potvrđeno da se Begziću stavlja na teret krivično delo izazivanje panike i nereda.

Begzić je juče ispred poslovnice NLB banke u Baru pretio da će aktivirati eksploziv, a nakon sedam sati blokade Ulice Maršala Tita i pregovora odlučio da se mirno preda policiji. 

Načelnik Centra bezbednosti Bar Veselin Tabaš danas je potvrdio da Begzić nije bio naoružan.


- Imao je plastični pištolj, flaše koje su bile napravljene kao molotovljev koktel bile su prazne, a u bidonima je bila voda - rekao je Tabaš.


Tokom sedmočasovne drame u centru Bara, obezbeđivanja šireg kruga oko poslovnice filijale banke, evakuacije stanara u zgradi, ispostavilo se da je ispred poslovnice NLB banke pretio lažnim eksplozivom i lažnim pištoljem.


- Nije pretio da će upotrebiti silu, odnosno aktivirati eksplozivnu napravu prema nekom drugom, već da će samo sebe povrediti - rekao je načelnik Tabaš.


Podsetimo, Begzić se predao u utorak u 14.50 časova, a istog dana pre 8.00 sati je upozorio zaposlene u filijali da ne ulaze u banku, te da se udalje, što su radnici NLB banke i učinili. U video-zapisu koji je prethodno objavio na Jutjubu, Begzić je saopštio da navodno poseduje pancir, masku za suzavac, molotovljeve koktele, pištolj sa mecima i dve improvizovane eksplozivne naprave na daljinsku komandu.


On je naveo da je NLB banka uz pomoć države i njenih institucija ukrala pare od poštenog i jadnog naroda i radnika firme Primorka iz Bara davne 2010. godine. Vlada Crne Gore je 1. jula 2010. godine izdala garancije na četiri miliona evra za kredit od 14,4 miliona evra za privatno preduzeće „Melgonija Primorka“. Za kredit je založena kompletna imovina nekadašnje Primorke. Od tog kredita radnici nikada nisu isplaćeni, iako je bio namenjen za isplatu zaostalih zarada, povezivanja radnog staža, izrade socijalnog programa, obaveze prema dobavljačima.


Specijalno tužilaštvo je 2017. pokrenulo istragu i uhapšeno je 12 osoba osumnjičenih da su pod povlašćenim uslovima kupili imovinu „Primorke“ a. d. Bar u stečaju, kreditom koji je finansirala određena banka, a da su neistinito prikazali stanje i rezultate poslovanja, kao i plan da će kredite koristiti za oživljavanje proizvodnje u „Primorki“.
Navodno, potpredsednik Vlade Dritan Abazović u petak će razgovarati sa nekadašnjim radnicima Primorke.

BEGZIĆEV ZAHTEV - DA SE OBEŠTETE RADNICI PRIMORKE


 Begzić je uz pretnju da će “aktivirati eksploziv” tražio da se obeštete radnici nekadašnje prehrambene fabrike Primorka. On je podsetio da su njegovi roditelji radili u Primorci. Njegov pokojni otac bio je veoma aktivan u sindikatu radnika Primorke, međutim, brojni štrajkovi, protesti zaposlenih u nekadašnjoj prehrambenoj fabrici nisu rezultirali da radnici ostvare svoja zakonom zagarantovana prava.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Nova dimenzija života u delu Beograda koji se budi iz sna