АЛБУМ СЕЋАЊА АКАДЕМАЦА СФРЈ: Дом културе "Студентски град" позвао некадашње станаре да шаљу фотографије

Б. БОРИСАВЉЕВИЋ

07. 06. 2021. у 10:42

ЖИВОТ студената у кампусима бивших југословенских република, приказан кроз фотографије некадашњих академаца станара студентских домова, тема је међународног пројекта Дома културе "Студентски град", под називом "Они живе".

АЛБУМ СЕЋАЊА АКАДЕМАЦА СФРЈ: Дом културе Студентски град позвао некадашње станаре да шаљу фотографије

"Студењак", највеће академско насеље на Балкану

Подршку даје и програм за културу и медије Европске уније "Креативна Европа".

Фотографије се могу слати до септембра.

Према речима Маидe Груден, координатора пројекта и уреднице ликовног програма у Дому културе "Студентски град", прикупљање материјала из приватних архива показало је да, осим догађаја везаних за студентске протесте, не постоје информације о свакодневном животу, културним навикама, слободном времену, међуљудским односима, као и друштвеног и политичког ангажовања студената, од краја Другог светског рата до данас.

Осим фотографија, биће организовано и снимање аудио-интервјуа усмене историје са заинтересованим садашњим и бившим становницима "Студењака".

1950. Фотографију уступила Драгица Крговић / Фото Приватна архива

- Пројекат се, осим у Београду, реализује и у Загребу, Ријеци, Подгорици, Новом Саду и Мадриду - наводи Груденова. - Отвара се могућност да се компаративно сагледа како су студенти живели, од Другог светског рата до данас, у овим градовима. Фотографије и аудио-интервјуи о животу у "Студентском граду" биће архивирани на међународној колаборативној дигиталној платформи Топотека и званичном сајту пројекта, пaралелно са колекцијама о животу њихових колега у другим кампусима.

Наша саговорница истиче да су у највећем академском насељу на Балкану, чија изградња је почела 11. априла 1948. на омладинској радној акцији и први станари су почели да се усељавају у фебруару 1951. године, живели су студенти из свих југословенских република, Црне Горе, Хрватске, Словеније, Босне и Херцеговине, Македоније, али и Африке и Азије. Крајем педесетих година у Студентском граду становало је 5.340 редовно усељених студената и већи број "илегалаца".Од 2010. године, странци се су се вратили у собе у "Студењаку".

1970. Фотографију уступио Владо Ковачевић / Фото Приватна архива

- Надамо се да ћемо кроз ово прикупљање тек доћи до нових инфромација - сматра Груденова. - Пројекат се бави нематеријалним наслеђем студената. Следеће године, у другој фази, у свакој земљи, по један уметник и кустос ће живети у "Студењаку" два месеца. Они ће се бавити темама из културе и уметности, које су студентима битне. Трећа фаза је издавање публикације, на којој ће радити истраживачи из различитих дисциплина - историје, антропологије, теорије уметности, на теме: свакодневни живот, културне навике, међуљудски односи, односи између полова, студентски активизам.

Дом културе "Студентски град" је настао као последица студентских протеста 1968. године, а отворен је 1974. године уочи Дана младости, 25. маја, када је прослављан као рођендан "вољеног" Јосипа Броза Тита, који је студентима у јеку протеста "признао да су у праву"...

Маида Груден / Фото Д. Миловановић

ПОЗИВ ЗА ДЕВЕДЕСЕТЕ

- ВОЛЕЛИ бисмо да нам бивши станари пошаљу фотографије из деведесетих година, како је изгледао живот у "Студењаку", као и за период у време бомбардовања 1999. године - истиче Маида Груден. - Деведесетих смо сви тешко живели, питамо се какав је био студентски стандарад. Требају нам и фотографије садашње генерације академаца. Мада, данашњи студенти када им то кажемо, питају се: "Шта се то нама битно дешава."

Фотографије се могу слати на мејлове - belgrade&theylive.eu и maida.gruden&dksg.rs, а контакт телефон је 011/2691-442 и 064/466-76-08.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!