САМИТ ЕУ-ЗАПАДНИ БАЛКАН: Љубљана би септембар, Брисел крај године

Танјуг

13. 02. 2021. у 19:58

СЛОВЕНИЈА током свог председавања ЕУ у другој половини године предвиђа да као домаћин угости Самит ЕУ-Западни Балкан, али координација Брисела и Љубљане још је у току, а термини неусклађени, објавило је данас љубљанско "Дело".

САМИТ ЕУ-ЗАПАДНИ БАЛКАН: Љубљана би септембар, Брисел крај године

Фото: Архива ВН

Према плану словеначке владе, дан пре Самита ЕУ-Западни Балкан, Словенија би требало да буде домаћин и неформалног Самита челника земаља чланица, посвећеног отпорности Уније на кризу.

Међутим, реализација ова два догађаја "још је у ваздуху", а споран је и термин - средина септембра - који је предложила влада премијера Јанеза Јанше, пише словеначки лист, позивајући се на незваничне изворе у Бриселу.

Тешкоће у договору за те састанке "уживо" у Словенији не изазива само "непредвидљива епидемиолошка слика", па Брисел још није дао зелено светло Словенији за припрему та два састанка на врху, преноси Хина наводе словеначког листа.

Септембарском термину у Бриселу нису наклоњени, и као други могући наводе новембар, али ни то још није потврђено.

Према незваничним изворима, заплети су повезани и са садржајним нагласцима састанака, о чему се треба ускладити с кабинетима председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен и председника Савета ЕУ Шарла Мишела.

Што се тиче Самита ЕУ-Западни Балкан, у Бриселу незванично оцењују да би прави тренутак за то можда био крај године, тек кад се у погледу проширења ЕУ на Балкан "буде имало шта да покаже", што сада није случај, наводи "Дело.

Осим тога, овог лета би могла бити одржана конференција за Западни Балкан у оквиру Берлинског процеса, па не би било сврсисходно да ти скупови временски буду одмах један иза другог.

Процес проширења обележен је, како додаје љубљански дневник, бугарском блокадом Северне Македоније и застојем Србије у отварању преговарачких поглавља, па, према незваничним изворима, Самит ЕУ-Западни Балкан треба припремити "темељно и структурирано".

То значи да би се морала појачати дипломатска настојања за крај бугарске блокаде Скопља.

Тако би се с међувладином конференцијом могли отпочети приступни преговори са Северном Македонијом јер се такве одлуке не доносе на неформалним самитима, наводи "Дело".

Тек након тога ЕУ би могла да донесе декларацију с позитивним порукама у погледу проширења и најави веће инвестиције у балканском региону, наводи словеначки лист.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду