НАПАД САРАЈЕВА НА "ДЕЈТОН" И РС ПРЕКО АМЕРИКЕ: Ево шта бошњаци очекују од Бајдена

С. МИШЉЕНОВИЋ

04. 12. 2020. у 09:00

СВЕ чешће потенцирање ревизије Дејтонског споразума, а што се може чути од политичара и страних аналитичара, део је кампање из Сарајева која је осмишљена у бошњачким политичким круговима.

НАПАД САРАЈЕВА НА ДЕЈТОН И РС ПРЕКО АМЕРИКЕ: Ево шта бошњаци очекују од Бајдена

Фото Википедија

Наиме, победа Џозефа Бајдена на председничким изборима у САД дочекана је као велика прилика да се коначно распакује, али и сахрани "Дејтон", а самим тим и Република Српска - сазнају "Новости" у дипломатским круговима у Сарајеву.

- Циљ је да се за време Бајденовог мандата започне и оконча прича о "Дејтону". Бошњачки политички корпус преко разних сателита, попут аналитичара Данијела Сервера, лобиста у Конгресу и Стејт департменту, већ покушавају да промену споразума наметну као тему број један нове америчке администрације - истичу наши саговорници.

Према њиховим речима, промена би ишла у смеру јачања унитарне БиХ, укидања ентитета Република Српска и ентитета Федерације БиХ:

- Жеља Сарајева је да нова БиХ, која би се направила уз благослов САД, буде држава без ентитета са главним градом Сарајевом. Таква БиХ по мери Бошњака имала би у најгорем сценарију неколико регија уместо ентитета, а који не би имали никакве уставне надлежности. Циљ је и увођења гласања један човек - један глас, избор једног председника, једне владе и Скупштине.

Милош Шолаја, директор Центра за међународне односе Бањалука и професор на Факултету политичких наука, каже за "Новости" да бошњачки политичари од потписивања Дејтонског споразума живе у нади да ће он једног дана бити распакован, уз благослов међународне заједнице и да ће БиХ постати унитарна држава:

- То се неће олако десити. Међународна заједница је свесна да би распакивање "Дејтона" значило нову кризу у БиХ. Многи проблеми који су довели до потписивања споразума још нису превазиђени и зато би Бајденова политика могла да буде усмерена на заштиту "Дејтона", а не на распакивање, како се надају Бошњаци.

ОЖИВЉАВАЊЕ ИДЕЈЕ

ПРОФЕСОР Будимир каже да до промене "Дејтона" неће доћи лако, јер се на међународној сцени много променила структура моћних сила. Он указује и да није једноставано усагласити промене уставног система у БиХ:

- Сарајево се ослања на део администрације САД, која ће сада да оживи након доласка Бајдена и која може у први план да изгура реформу "Дејтона". За то треба добити "зелено светло" званичног Вашингтона, што би значило и нове притиске на РС.

Шолаја указује и да су, када је потписиван "Дејтон", била нека нека друга времена:

- Не треба заборавити да ће се, ако започне прича о промени "Дејтона", питати неколико светских сила, међу њима и Русија и Кина, а ту су и Немачка, Велика Британија, Француска. Нису саме САД водиле преговоре око "Дејтона", већ су ту биле укључене и друге силе. Однос САД према југоистоку Европе је сада другачији, јер је и међународни поредак другачији.

Угрожавање српске, претња и србији

СВАКО угрожавање безбедности и мира у Републици Српској је угрожавање безбедности и мира Републике Србије. Свака несрећа која се деси у Србији несрећа је и за грађане РС. Зато имамо обавезу да сарађујемо, да унапређујемо сарадњу и да свакодневни живот грађана Србије и Српске учинимо безбеднијим и сигурнијим - поручио је јуче министар унутрашњих послова Александар Вулин, који се у Бањалуци састао са српским чланом Председништва БиХ и својим колегом из РС Драганом Лукачем.

Фото Новости

Вулин је указао да би могуће одржавање заједничке вежбе Војске Србије и Оружаних снага БиХ било добро за стварање међусобног поверења, али и да сарадња различитих оружаних снага може учврстити регионалну стабилност.

- Република Српска је увек спољнополитички приоритет Србије. Материјална помоћ Владе Србије према РС доказ је да односи две републике нису испразне приче, већ конкретна сарадња да би народ у Српској боље живео. Сви Срби биће сачувани и о њима ће се водити рачуна, док Србију предводи председник Вучић.

Додик је изјавио да је све што Србија, на челу са председником Вучићем, чини у погледу стабилности помаже целом региону:

- Поздрављамо такву спољнополитичку оријентацију Србије. Веома смо задовољни нашим међусобним односима и степеном сарадње.

Са колегом Лукачем Вулин је договорио да се догодине организује заједничка вежба специјалних јединица на територији Српске или Србије, да се настави обучавање кадрова, као и размена свих обавештајних података о организованим криминалним групама и појединцима који угрожавају безбедност грађана.  С. М.

Жељко Будимир, професор међународних односа, каже за "Новости", да један део америчке администрације, који је исти од Била Клинтона и има утицај на међународну политику САД, константно потенцира причу о промени Дејтонског споразума:

АДУТ Џозеф Бајден, Фото АП

- То се дешава, иако се БиХ узима као најуспешније дипломатско решење ком су допринеле САД од завршетка Хладног рата. Промена у Белој кући, где сад долази Бајден, значи наставак спољне политике и идеолошких ставова сличних политици деведесетих када је и потписиван "Дејтон".

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!