ИСКОРИСТИТИ ПРИЛИКУ ЗА ПРОШИРЕЊЕ: Закључци Европског савета у Бриселу
ПРОШИРЕЊЕ су у Бриселу још једном оценили као стратешки приоритет.
Фото: Горан Чворовић
У данашњим закључцима са самита лидера земаља чланица, Европски савет је, подсећајући на своје претходне закључке и у складу са својом стратешком агендом, нагласио континуирани значај проширења као геостратешког улагања у мир, безбедност, стабилност и просперитет.
- Надовезујући се на нову динамику кроз коју пролази процес проширења, и у складу са приступом заснованим на заслугама, Унија и земље које теже да постану чланице имају одговорност да максимално искористе ову прилику – истиче се у закључцима када је реч о даљем проширењу.
Европски савет је такође потврдио закључке о савета министара за опште послове донете почетком недеље. На основу њих, Србија није отворила преговарачки кластер 3, али је мађарско председништво уз сагласност чланица послало нашој земљи писмо којим се тражи да припремимо преговарачку позицију за његово отварање. Очекује се да то буде крајем јануара или у фебруару.
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Русија спрема напад на ТРИ европске земље - жели да тестира НАТО: Алармантне тврдње стручњака
ПРЕМА новој анализи, Русија се активно припрема за напад на балтичке државе, што би представљало велики војни изазов за Запад. Таквим потезом, Владимир Путин би тестирао спремност НАТО-а да брани три мале чланице - Естонију, Летонију и Литванију - у случају могућег почетка Трећег светског рата.
02. 05. 2026. у 21:42
Коментари (0)